Okullar Açıldı

  Okul çantası skolyoza neden olur mu?

  Ağır okul çantası taşımak skolyoz yapmaz. Ancak bel, sırt ağrısı ve duruş bozukluğuna neden olur. Skolyoz kız çocuklarında 8-10 kat daha fazla görülür. Skolyoz ilerleyici bir hastalıktır ve oluşabilecek riskli durumları önlemek adına erken teşhis önemlidir.

   Göz muayenesi gerekir mi?

  Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi hastalıklar görmeyi azaltarak çocuğumuzun ders takibini zorlaştırabilir. Belirtiler olarak; gizli kayma, baş ve göz ağrısı, gözde sulanma gibi belirtiler görülebilir. Birebir okul başarısını etkileyebileceği için çocuklarımızın göz muayenesini yaptıralım.

  Hijyene dikkat!

  Okullar açıldı, ebeveynlere düşen görev; çocukta okul kaygısı yaşatılmamalı, okula başlamanın normal olduğu çocuğa hissettirilmelidir. Enfeksiyonlara karşı korunmada okulda el hijyeninin önemi anlatılmalı ve beraber uygulanmalıdır.

  Uyku apnesi okul başarısını etkiliyor

  Çocuklarda 6 saniyeden fazla nefesin durması apne olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak burnun daha az kullanıldığı bir konuşma şekli oluşur. Bu durum çocuklarda davranış problemleri yaratır; agresif karakter, dikkat dağınıklığı, okul performansında kötüleşme gibi bulgular görülebilir.

  Doğal ortamları tercih edin

  Çocuğunuzla şehirden birkaç gün uzaklaşmak adeta bir ruhsal terapi olacaktır. Bu kaçamak onun yeni döneme yüksek bir moral ve enerjiyle başlamasını sağlar.  Aile içindeki huzur ve birlikte geçirilen kaliteli zaman, çocuğun okul başarısını arttıracaktır.

  İşitme testini ihmal etmeyin

  Okul çağındaki çocukların hepsinin kulak muayenesinden geçmeleri son derece önemlidir. Çünkü işitsel problemi olan çocukların anlama zorluğu ve bunu takiben de gelişecek eğitimde geri kalma kaçınılmaz olacaktır.