Kış Aylarında Cilt Sağlığı

  Nemlendiricimizi değiştirme zamanı geldi

   Yaz mevsiminin sıcak ve nemli koşullarında su bazlı, hafif nemlendiriciler uygunken, sonbahar ve özellikle kış aylarında yağ bazlı nemlendiriciler daha uygundur. Bu nedenle yazın losyon kıvamında akıcı, sonbahardan itibaren krem kıvamında nemlendiriciler kullanılması derinin su tutma kapasitesi açısından daha uygun olacaktır. Ama yüz bölgesi gibi sebum salgılanmasının yeterli olduğu ve sivilceye eğilimli ciltlerde yaz-kış su bazlı nemlendiriciler önerilir. Tabii ki kuru bir cildiniz varsa, sivilce-siyah noktaya eğiliminiz yoksa, yüze de krem formunda nemlendirici kullanabilirsiniz. 

  Nemlendiricinin içeriğinde neler olmalı? 

  Gündüz kullanacağımız nemlendiricinin içeriğinde 15 faktör güneşten koruyucu, gece kullanacağımız nemlendiricilerin içinde de antioksidanlar (özellikle c vitamini) ve meyve asitlerinin olması tercih edilir. 

  Cilt lekeleriyle savaşa hazırlık

   Güneşe maruz kalan cildimizdeki diğer bir değişiklik bronzlaşma ve lekelenmelerdir. Leke tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır. 

  Sonbaharda cildimiz için hangi işlemleri yapmalıyız?

  Sonbahar ve kış mevsimleri, cildimiz için medikal ve kozmetik açıdan işlem yaptırmak için en doğru zaman.
   
  Nem aşısı: Yazın güneş ve suyun etkisi ile kuruyan cildimize su tutucu özelliği olan hyaluronik asitli enjeksiyonlar yapmak kurumuş bir kayısının suda bekletilmesi sonrası dirileşmesi gibi bir etki yaratır. Bu enjeksiyonlara antioksidan ilavesi, güneşin etkisi ile hasara uğramış hücrelerin kendilerini yenilemelerine yardım edecektir.

  Fraksiyonel lazer: Fraksiyonel lazerler, üst deride pürüzsüz görünüme, alt deride kolajen yapımının uyarılması ile diri-sıkı bir cilde kavuşmamızı sağlar. Kolajen derimizin taşıyıcı sistemidir; yazın güneşin etkisi ile kolajen yıkımı artar, kolajen yapımı azalır; yaz sonrası yapılan fraksiyonel lazer bu süreci tersine çevirecektir. 

  Altın iğne radyofrekans: Deri altına mikro iğneler ile verilen enerji ile güneş sonrası azalan kolajen yapımı artırılır. Altın iğne radyofrekansın kolajen uyarıcı etkisi ile akne izleri, ince kırışıklıklar, hafif deri sarkmaları tedavi edilebilir.

  Botulinum toksin (botox) uygulamaları: Botox enjeksiyonları mevsim ayırt etmeksizin her mevsim yapılabilecek, en temel yaşlanma karşıtı uygulamalardan biridir. Yazın özellikle güneş gözlüğü kullanmadan güneşe çıkanlarda, gözleri kısmak kazayağı kırışıklıklarına, kaşları çatmak kaş aralarında derin kırışıklıklara yol açar. Bu kırışıklıklara botox enjeksiyonları erken dönemde yapılırsa tamamen yok edilebilir.

  Peeling tedavileri: Yaz sonrası ortaya çıkan lekeler ve deri kabalaşmasının en basit yoludur. Peeling derinliği yüzünüzün ihtiyacına göre dermatoloğunuz tarafından belirlenir. 

  Doç.Dr. Şule Güngör
  Cilt Sağlığı Uzmanı