IVF (In Vitro Fertilizasyon) Tedavisi Nedir?

  In Vitro Fertilizasyon (IVF) bir diğer adıyla tüp bebek tedavisi, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için uzun zamandan beri başarılı bir şekilde uygulanan yardımcı bir üreme yöntemidir.

  In Vitro Fertilizasyon yönteminde, kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır ve embriyo durumuna geldikten sonra, anne rahmine yerleştirilir.

  Yumurta hücreleri ve sperm hücrelerinin yan yana bırakılması ve döllenmenin kendi kendine gerçekleşmesi yöntemine Klasik In Vitro Fertilizasyon denir. Bir diğer yöntem ise, sperm hücrelerinin mikroskop altında ve bir pipet yardımı ile yumurtaya enjekte edilmesidir. Bu yönteme mikroenjeksiyon denilmektedir.

  IVF Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  IVF (In Vitro Fertilizasyon) tedavisinin uygulanmasına neden olabilecek başlıca sorunlar şunlardır;

  - Sebebi bilinmeyen kısırlık
  - Erkeğin sperm sayısının az ya da kalitesinin düşük olması
  - Obezite ve benzeri metabolik hastalıklar nedeniyle çocuk sahibi olmama
  - İleri yaş
  - Kadının tüplerindeki tıkanıklıklar ve enfeksiyon
  - Tekrarlanan düşükler
  - Korunma yöntemi uygulanmamasına rağmen, bir yıldan daha uzun süreden beri hamilelik yaşanmaması

  In Vitro Fertilizasyon Sürecinde Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

  - Hormon tedavisi: Kadının yumurta sayısını artırmak amacıyla, dışarıdan hormon verilir. Verilen hormonlar genelde yumurta sayısını artırmayı, yumurta gelişimini sağlamayı ve/veya erken yumurtlamayı önlemeyi amaçlar. 
  - Yumurtaların toplanması: Hormon tedavisi sonrası olgunlaşan yumurtalar “çatlatma iğnesi” adı verilen bir iğne ile toplanıp laboratuvar ortamına alınır. Bu işlem, kadına anestezi uygulanarak ve yaklaşık 30 dakikada gerçekleştirilir.
  - Döllenme süreci: Anneden alınan yumurtalar ve babadan alınan sperm hücreleri, laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve sperm hücrelerinin yumurtaları döllemesi beklenir. 
  - Embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi: Annenin yumurtaları, babanın sperm hücreleri tarafından döllendikten oluşan embriyolar dikkatle incelenir. Bu gözlem süresi genellikle 2 ila 5 gün arasındadır. Gözlem sonrasında, en kaliteli olduğuna kanaat getirilen embriyolar, acısız ve kolay bir şekilde anne rahmine yerleştirilir.
  Bu işlemden sonra, normal bir hamilelik süreci ile aynı süreçler gerçekleşir. In Vitro Fertilizasyon uygulamasından yaklaşık 2 hafta sonra, gebelik testi ile durum kontrol edilir.

  IVF Tedavisinin Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  - Kadının yaşı: Gebe kalmak isteyen kadının yaşı önemli bir etkendir. 40 yaş altında tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelik oranı çok yüksekken, 45 yaş üzerinde bu oran %1 civarına kadar düşmektedir. 
  - Stres: Hamile kalmak isteyen kadının stresten uzak durması, gebelik öncesinde ve gebelik sürecindeki başarıyı artırıcı etkiye sahiptir.
  - Sigara ve alkol kullanımı: İnsan sağlığına zararları kanıtlanmış olan sigara kullanımı ve aşırı derecede alkol tüketimi, tüp bebek tedavisi sürecinde de riskler doğurmaktadır.
  - Rahim iç zarının yapısı: Ana rahminin kalınlığı ve yapısı embriyonun tutunmasına uygun olmaması, gebelik süresini olumsuz etkiler.
  - Sperm kalitesi ve sayısı: Erkeğin sperm sayısının ya da kalitesinin düşük olması, IVF tedavisinin başarı oranını düşürebilmektedir.

  In Vitro Fertilizasyon Tedavisi Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

  Kadının adeti başladıktan 2 ya da 3 gün sonra başlayan IVF tedavi süreci, başladıktan yaklaşık 16-17 gün sonra tamamlanır. Bu süreçten yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleştirilecek olan gebelik testi ile durum kontrol edilir.

  In Vitro Fertilizasyon tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi, Grup Florence Nightingale Hastaneleri’nin uzman ekibine danışabilirsiniz. Bize ulaşmak için 444 0 436 numaralı telefonu arayabilir ya da web sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.