Kadın Dünyasında Menopoz

Dünyada ortalama yaşı 47-51 yaşları arasında olmakla beraber, genetik özelliğe bağlı olarak daha erken veya daha genç yaşlarda da olabilir. Ancak son 50 yılda, dünyada ortalama menopoz yaşı 3 - 4 yıl daha erken görülmektedir.

Dünyada ortalama yaşı 47-51 yaşları arasında olmakla beraber, genetik özelliğe bağlı olarak daha erken veya daha genç yaşlarda da olabilir. Ancak son 50 yılda, dünyada ortalama menopoz yaşı 3 - 4 yıl daha erken görülmektedir. Bir kadında 40 yaşından önce menopoza girmek “erken menopoz” olarak tanımlanır. Menopoz yaşını belirleyen en önemli parametre genetik özellikler olup, genellikle annenin menopoz yaşı kızı için belirleyici niteliktedir.

Adetten Kesilmeye Başlar

Menopozun kadın üreme fonksiyonlarının sona ermesi ve adetten kesilmeyle başlayan bir süreç olduğunu söyleyen uzmanlar, “Menopoz yumurtalıklardaki yumurtaların tükenmesini ifade eder. Gebeliğin 20. haftasındaki kız fetusda yumurta sayısı maksimum düzeydedir ve bu andan itibaren tüketilmeye başlanır. Bir kız bebek dünyaya geldiğinde yumurtalıklarında yaklaşık 400.000 yumurta bulunur. Ergenlikten menopoza kadar her adet döneminde yumurta tüketim hızlı bir şekilde gerçekleşir” dedi.

Tedavi Nasıl Yapılmalı?

- Menopoz; bir son değil yeni bir başlangıçtır.
- Mutlaka jinekolojik muayene yapılmalı ve menopoz tanısı kesinleştirilmelidir.
- Osteoporoz kontrolü ve tedavisi için 2 yıllık periyotlarda kemik taraması yapılmalıdır.
- Menopozal periyodun erken dönemlerinde yaşam konforu çok düşmüş kadınlarda doktor kontrolünde 5 yılı aşmamak kaydıyla hormon tedavisi verilebilir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Kadın Dünyasında Menopoz biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz