İnterkostal Sinir Bloğu

Kaburgalara giden sinire interkostal sinir adı verilir. Kaburga kırıklarında veya kanserin kaburagalara yayılması durumunda, özellikle nefes alıp verme ile şiddetlenen ağrılar dayanılmazdır.

Kaburgalara giden sinire interkostal sinir adı verilir. Kaburga kırıklarında veya kanserin kaburagalara yayılması durumunda, özellikle nefes alıp verme ile şiddetlenen ağrılar dayanılmazdır. Bu sinirlerin bloke edilmesi ile bu bölge ağrılarının ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi mümkündür.

İnterkostal sinir bloğu öncesi ne gibi hazırlıklar gerekir?

İnterkostal sinir bloğu öncesinde diğer girişimsel yöntemlerde olduğu kadar fazla bir hazırlığa gerek yoktur. Ancak yine de E vitamini, glukozamin, gingeng ve kan sulandırıcılar kanamaya yol açabildiğinden girişim öncesinde kesilmesinde fayda vardır.

İnterkostal sinir bloğu nasıl uygulanır?

İnterkostal sinir bloğu ameliyathane ortamında, lokal anestezi altında uygulanır. Hastaya sedasyon anestezisi uygulanır. Hastanın kan basıncı, kalp atışları ve solunumu sürekli olarak takip edilir. Hasta yüzüstü yatırılıp bölge steril hale getirilip gerekli hazırlıklar tamamlanır.

Girişimin uygulanacağı kaburga görüntüleme altında saptanır. Kaburganın hemen altından o kaburganın sinirleri geçer ve iğne böylelikle kaburganın kenarına yönlendirilir. İğne ile boyalı madde verilerek kaburga sinirinin yeri doğrulanır. Daha sonra lokal anestezik ve steroid solüsyonu kaburga sinirine verilir. Uygulama 5-10 dakika sürer. İnterkostal sinir bloğundan sonra hasta hemen işe başlayabilir.

İntercostal sinir bloğunun yan etkileri nelerdir?

İnterkostal sinir bloğu uygulanırken iğne fazla ilerletildiği taktirde akciğere yönlenebilir ve pnömotoraks denilen akciğerin havalanmasının bozulduğu durum ortaya çıkabilir.

İnterkostal sinir bloğu kimlere uygulanmaz?

Kaburga kırığı ya da metastaz olan kaburgaların çevresinde deri veya deri altı enfeksiyon varlığında interkostal sinir bloğu uygulanmaz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
İnterkostal Sinir Bloğu biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz