İmmünoloji (Doku Tipleme)

İmmünoloji (Doku Tipleme) Hakkında

Organ naklinin (özellikle böbrek ve kemik iliği nakillerinin) temelini teşkil eden immüno-genetik (HLA doku tipi tayini) çalışmalar, artık organ nakli kapsamında olmazsa olmaz bir yer tutmaktadır.

Ayrıca bölümümüzün en büyük özelliği yüksek antikor düzeyli (Hipersensitif) hastaları organ nakline hazırlamak için gerekli tüm detaylı testleri yurtdışı merkezleri seviyesinin üstünde bir çalışmayla yerine getirmektir.

Bu gelişmeleri dünya ile eş zamanlı olarak uygulamak ve sunmak amacıyla 2004 yılında Grup Florence Nightingale Hastaneleri bünyesinde kurulmuş olan İmmünoloji (Transplantasyon immünolojisi-HLA) Merkezimiz, her geçen gün daha kapsamlı hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Bu anlam da Avrupa'da bile çok az merkezde kullanılan NGS-HLA (Next Generation Sequencing) yöntemi, 2014 yılının sonundan itibaren tam otomatik sistemlerin katkılarıyla (Hamilton Robotik Sistemleri) başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Sonraki aşamalarda, yapılması zor olan belli genetik testler de Genetik Bölümünün desteği ile ön çalışması tamamlanmış bir sistem ile programa dahil edilecektir.

immünoloji doku tipleme