Horlama Ameliyatları (Uvulopalotppharengoplasti)

Uykuda nefes alımı sırasında, havanın dar alandan geçerken yumuşak dokularda titreşime neden olmasıyla oluşan sese horlama denir.

Horlamanın en sık rastlanan nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Küçük dilin aşağı doğru sarkması/büyümesi
  • Kasların zayıflaması (alkol alımı ve bazı ilaçların kullanımı da geçici olarak kasların zayıflamasına neden olabilmektedir)
  • Normalden büyük bademcik
  • Geniz eti büyümesi
  • Uzun damak
  • Burun tıkanıklığına yol açan deformasyonlar
  • Fazla kilo

Horlama tedavisi için öncelikle horlamaya neden olan etkenler muayene ve testler ile tespit edilir. Burun tıkanıklıkları, küçük dil büyümesi, damak sorunları, bademcik, geniz eti büyümesi ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir.

Horlama için yapılabilen ameliyatlar şöyle sıralanabilir:

Burun eti küçültme ameliyatı
Septum deviasyon ameliyatı (burun orta kemiği eğriliği)
Bademcik ameliyatı
Geniz eti ameliyatı

Somnoplasti: Uzayan küçük dilin radyofrekans ile küçültülmesi

UPPP (uvulo-palato-faringo-plasti) ameliyatı: En sık yapılan horlama ameliyatlarından biridir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen UPPP ameliyatında; küçük dil (uvula) küçültülür, yumuşak damağın bir kısmı çıkarılır ve bademcikler alınır. Bu ameliyat aynı zamanda lazer yardımlı da uygulanabilmektedir. Kanamanın az olması ve ameliyat sonrası hızlı iyileşme avantajlarına sahiptir.

Pillar damak implantı: Bu ameliyat düşük damak tedavisinde uygulanmaktadır. Damağa yerleştirilen özel çubuklar sayesinde damağın geriye düşmesi ve aşırı hareketleri azaltılır. Damağa yerleştirilen bu çubuklar 6-8 hafta içinde etki göstermeye başlar. Pillar damak implatından sonra iyileşme süresi hızlıdır, hasta normal hayatına geri dönmede bir sıkıntı yaşamaz.

Dil kökü dokusunun ameliyatla çıkartılması: Bu ameliyatta, tıkanıklığa neden olan dil kökü dokusunu çıkarılır.

Maksillomandibüler ilerletme ameliyatı: Çene kemiklerinin öne doğru ilerletilmesi ameliyatıdır. Bu ameliyatta çene kemiklerinin iç kısmında kalan yumuşak dokular öne doğru çekilerek hava yolu genişletilir. Horlama ameliyatları içinde en agresif olanıdır.

Dil altı kaslarının asılması: Bu ameliyatta dilin geriye doğru kaçarak solunumu engellemesinin önlenmesi için dil altındaki kaslar çene altındaki kemiğe asılır.

Trakeotomi: Bu ameliyatta soluk borusuna delik açılarak horlama önlenir.