Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi

Hiperbarik Oksijen (HBO) Tedavisi, tamamen kapalı bir basınç odası içerisinde, 1 atmosferden daha yüksek basınçlarda, maske veya ortamdan % 100 saf oksijen solutulmasına dayanan tıbbi, bilimsel olarak ispatlı bir tedavi yoludur.

Bu yöntem ile dokulara giden çözünmüş oksijen miktarı, oksijenin difüzyon mesafesi (dokuda gidebildiği mesafe) ve etkinliği artar, dokulara kan gitmese bile erimiş haldeki oksijen ile dokunun yaşayabilirliği sağlanabilir. Ayrıca antibiyotik etkinliğinin artması, kemik dokunun canlanması, granülasyon (sağlıklı yara iyileşme dokusu) dokusunun gelişmesi, kolajen yapımı, yeni damar oluşumu ve yeni hücresel aktiviteler ile yarayı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bilimsel olarak ispatlı bu tedavi yöntemi, diyabetik ayak yaraları, kronik yaralar, damar tıkanıklığına bağlı yaralar, kemik iltihapları, yumuşak doku enfeksiyonları, avasküler/aseptik nekroz (kemik ölümü), ani işitme kaybı, ani görme kaybı, ezilme yaralanmaları, ameliyat sonrası yaralar, radyasyon hasarı, yanık, riskli greft ve flepler, karbonmonoksit (soba, tüp gaz, doğalgaz) zehirlenmesi, hava embolisi ve vurgunda başarı ile kullanılır. Kısacası her türlü oksijensiz kalmış dokunun oksijenlenerek hem iyileşmesi hem de yenilenmesi sağlanır. Sayılan hastalıkların haricinde denene ve başarı elde edilen başka hastalıklar da mevcuttur. 

TIBBİ MERKEZİN HİZMET VERDİĞİ ŞUBELER