Hemoroid tedavisi

Hemoroid normalde anal kanalda yerleşmiş olan anatomik yapılardır ve bu yapılar normal hayatta gaz ve dışkı tutma olaylarına katkı sağlar. Bu oluşumların semptomlara yol açması durumlarına ise “hemoroidal hastalık” adı verilir. Halk arasında hemoroidal hastalık kısaca hemoroid olarak ifade edilir.

Hemoroid; her iki cinsiyette sık rastlanan bir hastalıktır. Anal kanal içinde yerleşik olanlara iç hemoroid, anal kanaldan dışarı çıkmış olanlara dış hemoroid adı verilir. İç ve dış hemoroidlere farklı tedavi uygulanır. Bir kişide aynı anda hem iç hem de dış hemoroid oluşumu gözlenebilir.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

• Şikayeti az olan hemoroidal tedavisinde; lifli gıdaların tüketilmesi, bol su içilmesi, kaşıntı için lokal bazı merhemler kullanılması faydalı olabilmektedir.
• Semptomatik vakalarda, ilaç tedavisi, infrared koagülatör ile yakma, bantla boğma yöntemi, hemoroidal arter bağlama yöntemi gibi tedaviler uygulanır.
• İleri evre, şiddetli şikayeti olan, evre 4, dış hemoroidlerde, tromboze hemoroidlerde kesin tedavi cerrahidir.Ameliyatta cerrahi olarak hemoroidler çıkarılır.

Hemoroid neden olur?

• Anüsün iç yüzeyi damarlarla kaplıdır. Eğer uzun süre tuvalette oturulup, çok fazla ıkınma, zorlama yapılırsa bu damarlardaki basınç artar ve damarlar şişer. Yine fazla baskıya neden olan ishal ya da kabızlık olayları da damarları şişiren diğer durumlardır. Damar duvarı basınç artışı ve şişmesi ile hemoroid oluşumu gözlenir.
• Hamile kadınlarda hamileliğin son 6 ayında hemoroid görülebilmektedir. Bunun nedeni kalça bölgesi damarlarındaki basıncın artması sonucu hemoroid bölgesindeki damarların şişmesidir.
• Fazla kilosu olan kişilerde hemoroid görülme olasılığı daha fazladır.
• Çok ayakta durma, çok oturma, kalıtsal faktörler de hemoroidal hastalık oluşumunda etkili olur.

Hemoroid nasıl bulgu verir?

• Anal bölgede genellikle açık renkli kanama
• Anal dışkılama esnasında ya da sonrasında acı ve hassasiyet
• Anal bölgede kaşıntı en sık görülen bulgulardır.
• Hemoroidlerin içersindeki kanın pıhtılaşması ile hemoroidin ileri derece şişmesi kişide acı ve hassasiyeti arttırır ki bu duruma tromboze hemoroid adı verilir. Bu durumda acil müdahale gerekebilir.

Hemoroid hastalığı

Hastalarımızdan sık duyduğumuz bir yakınma "benim hemoroidim var" şeklindedir. Üzülerek söylenmesi gerekir ki sadece bu yakınma ile hemoroid ameliyatı yapılan hastalarla bile karşılaşmaktayız.
Hatalı dışkılama alışkanlıklarının bir sonucu olarak hemoroidler dışkılama sırasında yoldan çekilmeye fırsat bulamadan dışarıya ittirilerek sarkmaya başlarlar ve bu esnada gerilerek kanamalara yol açabilirler. İşte bu duruma hemoroid hastalığı adı verilir.
Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta, hemoroid hastalığının çok ender olarak ağrıya yol açtığıdır. Hemoroid hastalığı için ilaç üreten hemen bütün firmalar ise bu hastalığı ağrı ile, kırmızı biber ile ve yanmayla özdeşleştirmektedirler. Bu büyük bir hatadır zira makatta ağrıya yol açan en sık sebep anal fissür (makat çatlağıdır) ve bu hastalık hemoroid hastalığından tamamen farklı bir hastalıktır.
Hemoroid hastalığı hatalı dışkılama alışkanlıklarının yanı sıra kalın bağırsağın daraltıcı tümörlerine de eşlik edebilir. Bu nedenle hemoroid hastalığı düşündüren şikayetleri olan her erişkin, kalın bağırsak tümörü açısından da mutlaka incelenmelidir.
Kalın bağırsağında tümör olan kişilerin hemoroid ameliyatı olmaması gerekir.
Hemoroid hastalığında tedavi hastalığın derecesine göre farklı şekillerde sağlanabilir. Ağızdan verilen bazı ilaçlar hemoroidlerin dolaşımını düzenleyerek kanamayı azaltabilir ya da ortadan kaldırabilirler.
Hemoroidlere bazı kimyasalların enjeksiyonu veya lastik bantla boğulma yöntemi de çok uzun zamandır uygulanmakta olan klasik tedavilerdendir.
Infrared (kızılötesi) koagülasyon uygulaması ya da hemoroid arter bağlama uygulamaları da zaman uygulanabilen yöntemlerdendir.
Bu tür nispeten kolay uygulamalardan sonuç alınamadığında ameliyatla tedavi her zaman mümkündür.

İki türlü hemoroid ameliyatı yapılabilir. Bunlardan birisi; Longo adı verilen ameliyattır. Bu ameliyat yönteminde tüm işlem makattan girilerek, ağrı duyusu olmayan bağırsak bölümünde yapıldığı için ameliyat sonrası hasta konforu yüksektir. Ne yazık ki bu ameliyat kimi zaman, basit olduğu düşüncesiyle ve tam mantığı öğrenilmeden uygulandığı için yüksek nüks (tekrar) oranlarına ve çok rahatsız edici komplikasyonlara yol açabilmektedir. Ameliyat kararının verilmesi ve uygulamasının bu konuda deneyimli bir cerrah tarafından yapılması şarttır.

Diğer ameliyat yöntemi klasik olarak bilinen hemoroidlerin çıkarılmasına yönelik ameliyattır. Bu ameliyatta her zaman üç hemoroidin de çıkarılması gerekmemektedir. Eğer sadece bir tanesi sorunlu ise onu çıkarmak yeterlidir.

Hemoroidlerin sonradan oluşan yapılar değil daha doğuştan itibaren orada bulunan ve önemli bir işleve sahip olan yapılar olduğunu hatırladığımızda onları korumak için elden gelen çabanın sarf edilmesi gerektiği anlaşılabilinir.

Hemoroid ameliyatı uygun hastada ve uygun teknikle yapıldığında hemoroid hastalığını %99 oranında tedavi edebilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca yeni teknikler sayesinde ameliyat sonrası korkulan şiddetli ağrı da bir sorun olmaktan çıkmıştır.

Hemoroid hastalığı konusunda son olarak makata sürülen hiçbir pomat ya da kremin bu hastalığın tedavisini sağlayamayacağının bilimsel olarak kanıtlanmış olduğunu da belirtmek gerekir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz