Yararlı Bilgiler

Bağışıklık sisteminizi güçlenmesi için besleyici bir diyet önemlidir. Gerek görülürse, olağandan daha fazla protein ve kalori almanız gereken diyet listesi size verilecektir.

Dengeli,sağlıklı ve güvenli  beslenme çok önemlidir. Bunun için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

Uzak durmanız gerekenler;

 • Katkı maddeli paketli hazır gıdalar
 • Fast-food ürünler
 • İçinde tam olarak ne olduğu bilinmeyen işlenmiş etlerden (salam, sosis..vs)
 • İyi pişmemiş et, tavuk ve balıktan
 • İyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden uzak durun

Mümkün olduğunca evinizde mevsiminde alınmış meyve ve sebzeleri (kabuklarını soyarak ve pişirerek) iyi pilmiş et, tavuk balıkları tüketmeye özen gösterin. Artan yemekleri dikkatli saklayın ve bu yemekleri en fazla bir gün içinde tüketin. Başkalarıyla (ailenizden biri bile olsa) aynı bardak, çatal, kaşık vs paylaşmayın.

Enfeksiyonların hızla tedavi edilmesi önemlidir. Eğer enfeksiyon belirtilerinden bir ya da birkaçını gözlemlerseniz hemen merkezimize başvurun.

En sık gözlenen belirtiler şöyle sıralanabilir:
 • Ateş
 • Kateterin çevresinde şişlik kızarıklık, yanma
 • Nefes darlığı
 • Ağız içi yaralar
 • İdrarda yanma kanama
 • Ağız burun akıntısı
 • Bulantı, kusma
 • İshal
 • Görme bulanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Cilt döküntüsü
Enfeksiyonların yayılmasını engellemek için sizin ve çevrenizdekilerin yapabileceği en önemli şey sık sık el yıkamaktır.

 • Dışarıdan eve geldiğiniz her seferde ellerinizi yıkayın.
 • Evinize gelen herkesten gelir gelmez ellerini yıkamalarını isteyin.
 • Tuvaleti kullandıktan, bebek bezi değiştirdikten, bir hayvana dokunduktan veya burnunuzu temizledikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Evinizdeki diğer kişiler de sizin gibi aynı durumlarda ellerini yıkamalıdır.
 • Yemek yemeden veya pişirmeden önce ellerinizi yıkayın.
 • Her gün yumuşak sabunla duş veya banyo yapın.
 • Eğer kateteriniz varsa, merkezimizden taburcu olmadan önce nasıl bakım yapacağınız ve çevresinde gelişen enfeksiyon belirtilerini nasıl gözlemleyeceğiniz anlatılacaktır.

Ayrıca, diğer insanlarla temas ederken de dikkatli olmanız önemlidir. Bağışıklık sisteminizin henüz çok güçlü olmadığı dönemlerde evinize çok kalabalık misafir kabul etmemeniz,  en fazla bir kaç kişinin aynı anda ziyaret etmesini sağlamanız gerekir.

Ayrıca  aileniz ve arkadaşlarınız ile, herhangi bir hastalık belirtisi gösterdikleri sırada (ateş, öksürük, boğazda ağrı, burun akması, vs.) aynı ortamda bulunmamaya özen gösterin.

Son dört hafta içinde canlı aşı yapılmış çocuklar da sizden uzak durmalıdır. Kapınıza hatırlatıcı olarak bir not asabilirsiniz.

Dönüş için evinizi hazırlama 

Siz hastaneden taburcu olmadan önce aileniz veya arkadaşlarınız evinizi hazırlamalıdır. Enfeksiyonlardan korunmanız için eviniz mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca ev içindeki yaşantınızı kolaylaştıracak bazı değişikliklerin de yapılması yararlı olacaktır.

Evinizin enfeksiyonlardan korunmanız için evinizde yapılacak hazırlıklar şöyle sıralanabilir: 

Halıları ve yerleri yıkama 
Perdeleri, jaluzileri ve mobilyaları temizleme
Klima ve ocak filtrelerini değiştirme 
Hava nemlendiricilerini kapatma 
Kapı ve pencereleri kapalı tutma 
Varsa taze veya kurutulmuş çiçekleri, bitkileri evden uzaklaştırma

Bu esnada evde toz ve dağınıklığa neden olacak bir tadilat yapılmamalıdır. Çünkü inşaat tozunda aspergillus denilen mantar türü gözlenir ve bu mantar türü istenmeyen enfeksiyonlara yol açabilir.

Özellikle nakil gerçekleştikten sonra ilk sene içinde enfeksiyonlara yakalanma riskiniz daha fazladır. Bu nedenle size koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Bu tedavileri aksatmadan uygulamanız çok önemlidir.

Otolog kök hücre nakli sonrası altta yatan hastalığın takibi yapılır çünkü otolog nakil sonrası hastalığın tekrar etme olasılığı bulunmaktadır. Hastalığın kontrol altında olduğunun anlaşılabilmesi için belli aralıklarla bazı laboratuvar, radyolojik ve kemik iliği değerlendirme tetkikleri yapılır.

Kemik iliği nakli için hazır olduğunuzda "Kemik İliği Nakil Ünitemize" yatırılacaksınız. Kemik iliği nakli ünitesi özel havalandırma sistemi ve korunma şartlarına sahiptir.

Odalar içindeki hava pozitif basınçlı olacak şekilde çalışmakta ve sürekli HEPA filtreli bir sistem ile temizlenmektedir. Tedaviniz süresince enfeksiyonlardan korunmanız ve tamamen steril ortamda kalmanız amaçlanmaktadır.

Kalacağınız oda tek kişiliktir ve rahat edeceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Odanız refakatçi kalmasına uygundur. Ayrıca LCD TV, DVD çalar, kablosuz ağ hizmeti bulunmaktadır. 

Alanında deneyimli doktorlarımız, hemşirelerimiz yardımcı sağlık personelimiz tedaviniz boyunca hep yanınızda olacaktır. 

Kemik İliği Nakli Merkezimizin ücretlendirme politikası:

Tüm SGK'lı ve özel sigortalı hastalarımıza anlaşmalı olarak ek bir ücret istemeksizin kemik iliği nakil hizmeti vermekteyiz.

Mevut yasalar gereği Yeşil Kart kapsamındaki GSS'lı hastalarımız, primlerini kendi ödemedikleri takdirde merkezimizde nakil olamamaktadır. 

SGK usullerine göre otolog nakiller işlemden 60 gün sonrasına kadar, allojeneik nakiller işlemden 90 gün sonrasına kadar hastalarımızın kullandığı ilaçlar da dahil merkezimizin takibi altındadırlar.

Kemik iliği naklinden sonra bir süre bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Bu dönemde enfeksiyonlara karşı direnciniz azalmaktadır.  Hastalıklardan korunmak bağışıklık sisteminizi desteklemek için bazı önlemler almanız gerekmektedir.

Alacağınız ÖNLEMLERDEN bazıları ise şöyledir:

Maske takmaya özen gösteriniz. Maske takarak hava yolu ile bulaşan mikroplardan korunabilirsiniz.

Kapalı ve kabalık yerlerden bir süre uzak durun.

Kateteriniz olduğu dönemde bakımına özen gösterin. Kateter giriş yerinde kızarıklık, ateş, kolda şişlik durumunda hemen doktorunuza başvurun.

Grip, nezle ve benzeri bulaşıcı hastalığı olan kişilerle aynı ortamda bulunmaktan kaçının. Hasta olan kişilerin evinize ziyarete gelmesini erteleyin.

Tüm bitki ve çiçekleri evinizden uzaklaştırın. Bağışıklık sisteminiz düzeldikten sonra ise toprakla temas etmemek şartıyla bitkileri ve çiçekleri tekrar eve alabilirsiniz.

Nakil sonrası dönemde hayvanlarla temas etmemeniz de önemlidir. Bağışıklık sisteminiz düzeldikten sonra öpmemek ve tuvaletlerini temizlememek  kaydıyla iletişim sağlayabilirsiniz. 

Ev temizlik işleri sırasında toz kaldıracak temizlik işlemleri yapmamanız gerekmektedir.

Evinizde toz kaldıracak tadilatları yaptırmayı bir müddet ertelemelisiniz.

Eğer çocuklarınıza aşı yapılması gerekiyorsa canlı değil ölü aşı yapılması konusunda doktoru uyarmanız gerekmektedir.

Böcek öldüren ilaçlar, boya gibi bazı maddeler kemik iliğine zarar verebilirler bu nedenle bu maddelerle temastan kaçının.

Kişisel hijyeninize özen göstermeniz önemlidir. Her gün duş alın, sık el yıkayın (özellikle tuvalet sonrası, yemek öncesi, bir kişi ile temas sonra)

Nakil sonrası cilt duyarlı olduğu için nemlendirici krem, losyon kullanılmalıdır, kozmetikler ve yüz kremleri nakilden 6 ay sonra kullanılabilir, erkekler kan pulcuk düzeyi yeterli olduğu sürece tıraş olabilir.

Ağız içinde çok sayıda mikrop olduğu için ağız bakımına ayrıca özen gösterilmelidir, dişler düzenli fırçalanmalıdır. Diş etleri, ağız içi, dilde olan değişiklikler hekime zamanında bildirilmelidir.

Fiziksel aktivite vücudunuzu güçlenmesine, beyin aktivitenizi artmasına katkı sağlamaktadır. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yapmaya gayret edin. 

Doğru beslenme çok önemlidir. Süt ürünleri, et, balık içinde bulunan maddeler tedavi ile etkilenen dokuların yeniden onarımı için gereklidir. 

Sadece iyi pişmiş yemekler yenmelidir. Bilmediğiniz yerlerde yemek yemeğin,  fast-food yiyecekleri tüketmeyin. Mümkün olduğunca evde hazırladığınız yemekleri tüketin.

Yumuşak kabuğu olan meyveler iyice yıkanıp, kabuğu soyulup veya pişirilerek yenebilir

Nakilden sonra 12 ay yüzmemeniz gerekmektedir. Sıcak su kaplıcaları gitmeniz önerilmez. 

Nakil sonrası akciğerler çok hassas olduğu için kesinlikle sigara içilmemeli, içen kişilerin yanında durulmamalıdır,

Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Kan hücreleriniz ve bağışıklık sisteminiz düzeldiğinde iş veya okul hayatına dönebilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak bu süre 6-12 ay arası değişebilmektedir.