Hedefe Yönelik Fototerapi (MEL)

Deri hastalıklarında güneş ışınları (ultraviyole ışınları) tedavide yer almaktadır. Bu tedaviler fototerapi adını almaktadır ve çeşitli şekillerde uygulanırlar. Foto-tedaviler dalga boyları belirlenmiş özel lambalar ile gerçekleştirilmektedir. Tedavilerde sorun tüm vücudun ışına maruz kalmasıdır. Dolayısıyla belli sayıda uygulamanın üstü risk taşıyabilir.

Bu tedavileri gören hastaların uzun sureli takiplerinde deride erken yaşlanma, cilt kanserleri gelişme riskinde atış gözlenebilmektedir. Buradan yola çıkılarak yan etki ve riskleri ortadan kaldırmak amacı ile “Hedefe Yönelik Fototerapi” geliştirilmiştir.

Bu yöntemle klasik fototerapilerde verilebilenden çok daha yüksek ultra viole-UV dozları kısa süre içinde, sadece tedavi edilmek istenen hastalıklı alana uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemine 308 nm MEL sistemleri adı verilmektedir (MEL=monochromatic excimer light = tek dalga boyu içeren ışık).

Yapılan çok sayıda klinik çalışmada, başta psoriasis (sedef hastalığı) ve vitiligo olmak üzere birçok dermatolojik hastalıklarda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Excimer light derinin bağışıklık sistemini düzenleyerek etkisini göstermektedir. Kullanıldığı hastalıklar:

  • Vitiligo
  • Psoriasis (sedef hastalığı)
  • Alopecia areata (saçkıran)
  • Deri lenfoması
  • Atopik egzamalar
  • Dirençli el egzemaları
Sedef hastalığında ortalama 10 seanslık uygulama sonrası başarı oranı %70-90 arasıdır. Tedavi bitiminde aralıklarla yapılan uygulamanın hastalığın tekrarlama oranını azalttığı bilinmektedir.

308 nm excimer sistemi fiber optik kablo aracılığı ile uygulandığından kıvrım yerleri ve saç gibi zor alanlara da ulaşabilmektedir. Özellikle tedaviye dirençli olan avuç içi ve ayak tabanındaki sedef hastalığının tedavisinde iyi yanıt alınır. 1,5 dakikadan daha kısa sürede 30 cm2'lik bir alana uygulama yapılabilmektedir.

Seansların sıklığı hastalık şiddetine göre değişmektedir, genellikle 10 günde bir uygulanır.

Vitiligoda sedef hastalığına göre seans sayısı daha fazla olmaktadır. En başarılı ve hızlı yanıt yüzde yerleşen vitiligoda elde edilmektedir. Diğer tedavi ajanları ile birlikte kullanılabilir. Tedavi sıklığı haftada 1-3 arasıdır.
 

İlgili Yazılar: