Vitiligo

Bağışıklık sisteminin bir hastalığı olan vitiligoda; deriye renk veren melanosit adlı hücrelerin zarar görmesi ve bunun sonucu deride beyaz renk değişikliği gözlenmesi söz konusudur.

Bağışıklık sisteminin yanlış sinyalleri ile kendi hücrelerine zarar vermesi sonucu gelişir.

Vitiligonun görülme sıklığı dünyada % 0.5-2 arasındadır.

Her yaşta gözlenebilmekle birlikte çoğunlukla 10-30 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Vitiligo gelişimi birden fazla faktörle ilişkili olabilmektedir. Genetik yatkınlık önemli  bir etken olmakla birlikte, melanosit yıkımına yol açan farklı mekanizmalar da söz konusudur.  
Tiroid hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), anemi( kansızlık) sedef hastalığı gibi diğer bağışıklık sistemi hastalıkları vitiligo gelişimini tetikleyebilmektedir. Antioksidan sistemin bozukluğu  ve sinir sistemi hasarında da vitiligo geliştiği gözlenmiştir. 

Vitiligo:Bölgesel, yaygın ve tüm vücudu etkileyecek şekilde üç gruptur.
Vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Derinin beyazladığı bölgede kıllar ve saçlar da  beyazlar.

Tedavi yöntemleri çeşitlidir ve kişiye yönelik olmalıdır. Her hasta ayrı ayrı değerlendirilip en uygun tedavi seçilmelidir. Ayrıca hastaların tedaviye yanıt da çok değişkendir.
Tanı dermatolojik muayene ve Wood lambası incelemesi sonrası koyulur.
Tedavi seçenekleri:
Dışarıdan tedaviler: Kortizonlu kremler, tacrolimus, vitamin D analogları, khellin gibi ilaçlar kullanılır. Genellikle kombine tedaviler yapılmaktadır. İlaçların etkinliği ve yan etkileri düşünülerek dönüşümlü tedaviler planlanır. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa, tedavi başarı oranı o kadar yüksektir.
Fototerapi: Ultraviyole ışınlarının kullanıldığı bu tedavi sedef hastalığında etkin tedavi yöntemleri arasındadır. Özellikle lezyonlar çok daha yaygınsa tercih edilmektedir. 
Lazer tedavisi: Excimer lazer uygulamaları sedef hastalığının tedavisinde etkin bulunmuştur.
Sistemik kortizon tedavisi : tedavi seçeneklerinden biridir. Ancak yan etkileri olabilmektedir.

Tetkik ve Uygulamalar

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz