Üretrit

Üretrit, üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihabi durumuna verilen addır. Genellikle NSÜ (non-spesifik üretrit) veya NGÜ (non-gonokoksik üretrit) adı ile de anılmaktadır. Sıklıkla, cinsel yolla bulaş söz konusudur. 


NSÜ' nün klasik bulguları idrar yaparken yanma ve hafif akıntıdır. Bazen daha fazla miktarda akıntı görülebilmekte ise de bu durumda daha çok gonore (belsoğukluğu) düşünülmelidir. Buna karşı bazı olgularda ise hiç üretral akıntı olmayabilir. Bu hastalarda en sık karşılaşılan şikayet üretrada kaşıntı hissidir. 


NSÜ' nün en sık nedeni Chlamydia adı verilen bir mikroorganizmadır. Bunun dışında Ureoplasma adı verilen başka bir mikroorganizma tarafından da ortaya çıkabileceği gibi başka bir takım mikroplarla da meydana gelebilir. Çoğunlukla neden olan organizmayı ortaya koymak zordur (bu nedenle nonspesifik tanımı kullanılmaktadır). 


Belirtildiği gibi NSÜ birçok organizmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir sendrom olduğundan tedavi sonuçları da farklılıklar göstermektedir. Günümüzde tedavi seçenekleri arasında tetrasiklin veya doksisikklin ve eritromisin vardır. Sıklıkla başka ilaçlar da kullanılmaktadır. Seksüel eş de aynı mikroorganizmayı taşıyacağından, eşlerin beraber tedavi edilmesi gerekir.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.