Topuk dikeni (Plantar fasiitis)

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bu çıkıntının uzunluğu 2 cm’e kadar ulaşır ve röntgende kolayca teşhis edilir. 
Aslında topuk bölgesinde ağrıya neden olan “plantar fasiit” olarak bilinen topuktaki yumuşak dokunun iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit ve topuk dikeni ağrısı sık karıştırılan iki ağrıdır ve ikisine de halk arasında “topuk dikeni” denir.

Topuk dikeni genellikle belirti vermez. Ancak topuk dikeni bölgesinde iltihaplanma oluşmuşsa koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanır uyanmaz ağrılar görülebilir. Dokudaki iltihap iyileşmeyene kadar ağrı geçmez.

Topuk Dikeni ağrısının tipik özelliği nedir?
Sabah yataktan kalkınca ya da oturma pozisyonundan ayağa kalkınca atılan ilk birkaç adımda şiddetli ağrı oluşur. Hızlı kilo alanlarda, yeni bir spora başlayanlarda, yeni bir ayakkabı alanlarda ayak tabanında ağrı olursa topuk dikeni hastalığı akla gelmelidir. 

NSAII ilaçlar, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler %90 oranında iyileşme sağlar bunun dışında hastanın durumuna göre iltihaplanan bölge veya topuk dikeni ameliyatla alınabilir. 

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.