Premenstrüel disforik bozukluk (PDB)

Premenstrüel Disforik Bozukluk (PDB) doğurganlık çağındaki kadınların büyük bir kısmında adet kanaması yaklaşırken görülen, fiziksel yakınmalar kadar ruhsal belirtilerin de eşlik ettiği bir tablodur. 

Adet gören kadınların yaklaşık yarısında hafif şiddette PDB belirtileri görülür, ancak kişinin yaşam kalitesini bozacak düzeyde şikayetler kadınların yalnız %3-8’inde görülür.


Belirtiler hemen her adet döngüsünde birbirine benzer seyreder:  Sinirlilik, gerginlik, duygusal dalgalanmalar ve öfke sık bildirilen yakınmalardır. Ayrıca anksiyete (kaygı), huzursuzluk, keyifsizlik gibi belirtiler de görülebilir. 

Duygusal belirtilerin yanı sıra göğüslerde hassasiyet, şişkinlik ve kilo artışı, yorgunluk, uyku düzensizliği, ağrı gibi fiziksel belirtiler de yaygındır.


Adet döngüsü sırasında belirtilerin ortaya çıkıp kaybolmasından üreme hormonlarının seviyesindeki değişimlerin etkisi olduğu görüşü yaygındır. 

Nitekim ovülasyonun (yumurtlama) olmadığı döngülerde ya da ovülasyonu baskılayan ilaç kullanımı sırasında bulgular kaybolmaktadır. 

Üreme hormonlarının sinir ileti sistemleri üzerinde etki gösterdiğine vurgu yapan bilimsel çalışmalar da mevcuttur.


Etkinliği tam olarak kanıtlanmamış olsa da PDB tedavisine yönelik ilk girişimler beslenmenin düzenlenmesi ve fiziksel aktivitenin arttırılması yönündedir. Şeker, kafein ve alkol tüketiminin sınırlandırılması ve her gün 30 dakika yürüyüş gibi düzenli egzersiz etkin olabilmektedir.

Şiddetli belirtileri olan hastalarda serotonin  mekanizması üzerinden etki eden antidepresan ilaçlar özellikle davranışsal belirtilerin gerilemesinde etkilidir. 

Hormonal tedaviler, diüretik ilaçlar, parlak ışık terapisi, kalsiyum ve vitamin B6 takviyesi de tedavide kullanılan diğer seçenekler arasında yer almaktadır.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.