Pemfigoid

Pemfigoid; bağışıklık sisteminin hastanın kendi deri elemanlarına karşı gösterdiği tepki sonucu ayrılma ve bu bölgeye sıvı dolması sonucu gelişen, gergin su dolu kabarcıklar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. Ortalama başlangıç yaşı 60-65'tir.

Uzun süreli bir hastalıktır. 5 yıla kadar devam edebilir.

Değişik görünümlerde karşımıza çıkabilir. Bazen önce kaşıntılı kızarıklık ve kabarıklıklarla başlar sonradan su dolu kabarcıklar (bülloz-pemfigoid) eklenir. Bazı hastalarda ise ağız içinde yaralar gözlenebilir.

Büllöz pemfigoid bazı ilaçlarla tetiklenebileceği  gibi iç organ hastalıkları ile ilişkili olabilir.

Tedaviye başlarken iyi bir araştırma yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Hastaların bir kısmında sadece dışarıdan uygulanan (topikal) ilaçlar yeterli olurken diğerlerinde sistemik antiinflamatuar ilaçların (tetrasiklin, dapson, kortizon) veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı gerekli olabilir. Bu tedavileri uygularken yan etkiler açısından iyi bir izlem yapılması önemlidir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.