Morton nöroma

Morton nöroma özellikle ayağın ön tarafında; ağrı, yanma ve uyuşma şikayetleri ile karakterize rahatsızlıktır. Hastalar sıklıkla rahatlamak için ayakkabılarını çıkarırlar ve parmaklarını oynatarak, bölgeye masaj yaparlar.
Morton nöromanın nedeni kesin bilinmemektedir. Öne doğru sivrilerek daralan ayakkabılar, sert zemin üzerinde tekrarlayan sıçrama hareketlerinin sinirde etkilenmeye yol açarak kalınlaşmasına neden olduğu ileri sürülmektedir. Tarak kemiklerini birbirine bağlayan transvers metatarsal bağlar ayakta sinirin üstünde bir çatı gibi yer alarak her yere basışta kalınlaşmış sinirin dar alanda kalarak sıkışmasına neden olur.
Cerrahi tedavide  3-4 tarak kemikleri arasında transvers bağ bölgesinde yapılan 2-3 cm lik kesi ile transvers ligamentin kesilerek sinirin serbestleştirilmesi yada kalınlaşmış olan sinir segmentinin çıkarılması işlemi yapılır.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.