Mitral kapak hastalıkları

Mitral Kapak kalbin içinde üst sol bölme olan sol kulakçık ile alt sol bölme olan sol karıncık arasında yer alan 2 yaprakçığı olan ve kanın geriye kaçışını engelleyen bir yapıdır. 

Mitral kapak alanında daralma belirli bir eşik değerin altına indikten sonra  hastada belirtiler başlar. Mitral Kapak hareketini sağlayan çevresinde korda denilen yapılar ve kapağın çevresini saran anulus denen kısım mevcuttur. Korda veya anulus adı verilen bu  yapılarda meydana gelen hasar,mitral kapakta darlık ve yetersizliğe yol açabilir. Bu durumda önceleri eforla ortaya çıkan nefes darlığı, çarpıntı, yorgunluk gibi belirtiler, hastalık ilerledikçe istirahette de olmaya başlar. Kanlı balgam görülebilir.

Mitral kapak darlığında kalbin sol kulakçığında kan akımı yavaşladığı için pıhtı oluşabilir ve bu pıhtı dolaşım yoluyla vücuttaki kol, bacak, beyin ve benzeri organların damarlarını tıkayabilir. (trombo-emboli)Pıhtı atması hayatı ehdit eden ciddi tablolara yol açabilir. 

Ayrıca mitral kapak hastalıklarında  genişleyen sol kulakçık nedeniyle sıklıkla ritm bozuklukları ve en sık atrial fibrilasyon denilen düzensiz ritm gelişebilir. Mitral darlık ve yetersizlikte sol kalp boşluğunda kan miktarı dolayısıyla kan basıncı artar. Sol kalp boşluğu büyümeye başlar.  Mitral kapak hastalıkları tedavi edilmez ise; İlerleyeni aşamada kalp kasılma gücü bozulur ve geriye doğru akciğer içi basıncı artar, nefes darlığı ve kalp yetersizliği gelişebilir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.