Lenfoma (Lenf kanseri)

lenfoma lenf kanseri
Lenfomalar: Lenfatik sistemden kaynaklanan kanserler lenfoma olarak adlandırılır. Sıklıkla lenf nodlarından köken alırlar.  Bunun dışında dalak, kemik iliği, mide-barsak içindeki lenf dokusu ve diğer organların lenf dokularından da kaynaklanabilirler.Lenfositler vücudumuzda enfeksiyonlarla ve diğer hastalıklara karşı savaşan hücrelerdir. 

Boyun, koltuk altı ve kasıklarda ortaya çıkan ağrısız, lastik silgi kıvamındaki bezeler lenf bezesi kanserinin ilk işareti olabilir. Beraberinde ateş, terleme, kilo kaybı ve kaşıntı bulunabilir. 

Hodgkin ve non-Hodgkinlenfoma olmak üzere iki ana grupta incelenirler.

Hodgkin  ve non – Hodgkinlenfoma (NHL) farkı nedir?

Hodgkinlenfoma köken aldığı lenf düğümlerinden diğerlerine düzenli bir şekilde yayılırken, Non-Hodgkinlenfoma (NHL) diğer lenf düğümlerine daha çokkan yoluyla düzensiz olarak yayılır.Hodgkinlenfoma yavaş seyirlidir, kombine kemoterapi ile %80-90 tam iyileşme söz konusudur. NHL’de ise agresif (saldırgan) seyreden tipleri tehlikelidir,  yoğun kemoterapiye rağmen tekrarlama olasılığı yüksektir. İndolent (iyi seyirli) formları ise sıklıkla tedavi gerektirmez, sık aralıklarla takip edilir.

Tetkik ve Uygulamalar

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak
ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.