Doğumsal kısalıklar, cücelikler

Latince adıyla dwarfizm denilen cücelik genetik hastalıklar sonucu meydana gelir. En sık görülen cücelik tipi Akondroplazidir. Akondroplazik çocuklarda gövde uzunluğu normal olup, üst (kollar) ve alt (bacaklar) uzuvlarda kısalık bulunmaktadır. Genellikle uzvun üst yarısı daha fazla etkilenmiştir. Yaşıtlarına göre oldukça kısa olan bu çocuklarda hiçbir tedavi yapılmazsa boyları genellikle 110-125 cm civarında sonlanır. 


Kemik kusurları yanında, bazı genetik hastalıklar, diyabet, doğumsal kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları da eşlik edebilir. Bu sebeple, tedaviye geçilmeden önce mutlaka çocuk hastalıkları uzmanlarından da görüş alınmalıdır.
Boy uzatılması işlemi Rus Ortopedist olan Dr. İlizarov ‘ un dünyaya tanıttığı yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemle hastanın kemikleri bir defada 8-10 cm’e kadar, toplamda ise birkaç işlemle 35-40 cm’e kadar uzatılabilmektedir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.