Bel kayması

Bel kayması; omurgamızı oluşturan omur kemiklerinden birinin diğerinin üzerinde genellikle öne doğru yer değiştirmesi sonucu oluşur. Bu yer değiştirme ile omurganın içinden geçen omur ilik sıkışır ve kişide bel kayması belirtisi olarak her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetler meydana gelir. 
bel kayması
Beş çeşit bel kayması mevcuttur. Bunlardan en çok karşılaşılanlar; yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı bel kayması, ameliyat sonrası gelişen bel kayması ve çocukluk çağında görülen doğumsal kaynaklı bel kaymasıdır. 

Bel kaymasında genellikle ilk oluşan şikayet bel ağrısıdır. Ağrıyı bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük, bel eğiminde artış veya yürümede güçlük şikayetleri izleyebilmektedir. Bu şikayetler istirahat ile geçici olarak rahatlatılsa da genellikle ayakta durma, yürüme ve diğer aktivitelerle ağrılarda artış gözlenebilmektedir. 

Bel kaymasının tedavisinde kayma hafif derecede ise istirahat, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı önerilebilir. Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışması da mevcut ise epidural veya foraminal enjeksiyonlar tedaviye eklenebilmektedir.

İlaç tedavisi ve ek uygulamalarla geçmeyen ağrı durumlarında ise cerrahi tedavi seçeneği düşünülür. Bel kaymasının cerrahi tedavisinde kayma bölgesindeki sinirler serbestleştirilir ve omurlar birbirine sabitlenerek kaymanın ilerlemesi önlenir. Ameliyat işlemi önden veya arkadan ya da her iki taraftan yapılabilir. Ameliyat sonrası rehabilitasyon programları iyileşme sürecini hızlandırmada yarar sağlayabilmektedir.


Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bu Sayfayı Okuyan Şu Sayfaları da Okudu