Basit kemik kisti

Basit kemik kisti, kemiğin içinde bulunan içi sıvı dolu kistik yapıdır. İyi huylu bir hastalıktır. Sıklıkla humerus (kol kemiği) üst ucunda ve femur (uyluk kemiği) üst ucunda yerleşir. Genellikle büyüme plağına komşudur. Zamanla, hastanın büyümesi ile basit kemik kisti büyüme plağından uzaklaşır. 
Basit kemik kisti 5 - 15 yaş arasında sık görülmektedir. Erişkinlerde pek görülmez. Erkek/kız oranı 2/1 dir.
Birçok basit kemik kistinde klinik bulgu yoktur. Bu nedenle radyografilerde tesadüfen teşhis edilir. Basit kemik kisti bulunduğu bölgede ağrı oluşturur. Bunun yanında basit kemik kisti nedeni ile zayıflamış kemikte kırıklar oluşabilir. 

Küçük kemik kistlerini sadece takip etmek yeterlidir.  Kemiğin içinde bulunan ve kırık riskini arttıran basit kemik kistleri ise genelde anestezi altında boşaltılır. Kistlerin içine  iğne ile girilerek kist sıvısı boşatılır.Bundan sonra ise kist içine ortopedi uzmanının tercihine göre, steroid, hastadan alınan kemik iliği ya da demineralize kemik matriksinden biri enjekte edilir. 

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.