Bademcik iltihabı (tonsilllit)

Bademciklerin tıptaki adı; "tonsil"dir. Bademciklerin enfeksiyonuna/iltihaplanmasına tonsillit adı verilir.

Bademcikler, dilin arka kısmında boğazımızın her iki yanında yer alan yapılardır. Bademciklerin görevi ağız- burun yolu ile vücuda giren bakteri, virüs gibi yabancı mikroorganizmaları tutmak ve onlarla savaşmaktadır. Ancak bazen bademcikler bakteri ve virüsleri yok edemezler ve bu mikroorganizmalar bademciklerin üzerinde çoğalır ve tonsillit de denilen bademcik iltihabına neden olur.


En sık rastlanan belirtiler şöyledir:

- Boğazda kuruluk

- Yutkunmada zorluk

- Bademciklerin şişmesi kızarması, bazen de üzerinde beyaz iltihap gözlenmesi

- Ateş

- Boyun bölgesindeki lenf bezlerinin şişmesi

Bademcik iltihabının nedeni bakteriler ise antibiyotik kullanımı önerilir. Ancak virüs kaynaklı bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik kullanımı işe yaramamaktadır.  Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler kullanılabilen diğer ilaçlar arasında yer alır. Ayrıca hastanın dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi , iyi beslenmesi tedaviye büyük katkı sağlamaktadır.

Bademcik iltihabı tedavi edilmezse kalp romatizması ve böbrek iltihabı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi ve uygun tedavinin alınması oldukça önemlidir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.