Ateşli çocuğa yaklaşım

Çocuklar ne zaman ateşli olarak kabul edilir ?

Yenidoğan döneminden on sekiz yaşına kadar bütün çocukluk çağında  vücut sıcaklığı ölçüldüğünde (makattan) 38 santigrat derece veya üzerinde saptanmışsa  bu çocuklar ateşli olarak kabul edilir.

Ateş ölçümünde, vücut öz sıcaklığına  (hipotalamustaki kanın sıcaklığı)  en yakın  sıcaklık makattan ölçülür. Fakat özellikle yenidoğanlar olmak üzere dört yaşından  büyük çocuklarda önerilmez.

Makatın yaralanmasına neden olabilir, ölçümü zordur ve aynı derecenin başkasına kullanılması hastalık bulaştırabilir.  

Yenidoğanlarda (4 haftaya kadar) koltuk altı, 4 hafta beş yaş arası koltuk altı veya kulaktan ölçüm kolay, kabul edilebilir ve çabuk sonuç alındığı için önerilir.

Daha büyüklerde  ağızdan ölçüm yapılabilir.Ağızdan ve koltuk altı ölçümü makattan ölçüme göre düşüktür (0.5-1 derece).

Kulaktan ölçüm ise makattan ölçüme yakındır. Ateş ölçümü günde 6-8 kez yapılabilir. Sık ölçüm çocuklarda huzursuzluğa neden olur.

Ateş tedavisinin  temel amacı, ateşliyken huzursuzluğu olan çocuğun rahatlatılmasıdır. Hafif ateşlerde (38-39 derece, kulaktan ) çocuk ince giydirilmeli, bol su verilmelidir. Yüksek ateşte ise önce ateş düşürücü ilaç verilmeli, bol su içirilmeli , ince giydirilmeli yarım saat 45 dakikada ateş düzeyi azalmıyorsa ılık su ile banyo veya sadece başı yıkanabilir. Yıkanma sırasında titremeleri olursa giydirilmelidir. 

Ateşli dönemde vücudun basal metabolizması artar, bu artış bazı özel çocuklar için sıkıntı yaratabilir; bu çocukların sınırda olan hastalık dengeleri bozulabilir. Bu nedenle bu özel çocuklarda yüksek ateş beklenmeden ateş tedavi edilmeli nedeni araştırılmalıdır.

Süregen akciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) veya metabolik hastalığı olanlar ile böbrek yetersizliği olan çocuklarda yüksek ateş alttaki hastalığın ağırlaşmasına neden olabilir.

Ateşin kısa sürede ateş düşürücülere yanıt vermesi  antibiyotik kullanmayı gerektiren bakteriyel infeksiyonlar ile antibiyotik kullanmayı gerektirmeyen viral  hastalıklar arasında ayırıcı tanıda faydalı değildir. Aynı zamanda ateşi kontrol altına alınan çocuklarda  altta yatan hastalık tedavi edilmiş olmaz.

Hastalık Belirtileri

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz