Ağız kokusu tedavisi

Solunum sistemine gelen havanın bakterilerle birleşip dışarı açılması ile  bireyin kendisini ve çevresini rahatsız etmesi durumuna ağız kokusu denir.

Ağız kokusunu bireyin hem kendi sağlığını hem de toplum ile olan ilişkisini etkileyen büyük bir problem olarak kabul etmeliyiz. Ağız kokusu her ne kadar bir hastalık olmamasına rağmen yol açtığı sosyal nedenler bireylerin hayat kalitesini düşürmektedir. Başlıca sistemik ve lokal nedenlerden kaynaklanmaktadır. 

Kanamalı dişeti hastalıkları, çürük dişler, hatalı yapılan dolgu ve kaplamalar, dil üzerinde biriken bakteriler,faranjit ve tonsilitlerdir.
Ağız kokusunun; sistemik nedenleri ise mide bağırsak hastalıkları,karaciğer hastalıkları,diyabet,böbrek hastalıkları,kullanılan kanser ilaçları,kserestomi, tükürük bezi hastalıkları,akciğer hastalıkları ve bunun gibi sistemik hastalıklardır.

Ağız kokusuna sahip  hastaların yüzde doksanı sabah kalktıklarında ağızlarında kötü bir tat ve kötü koku hissetmektedirler aynı zamanda  bu hastalarda gün içerisinde de ağız kokuları görülmektedir. Bunun farkında olan hastalar bu nedenle  çesitli ağız gargaraları  ile spreyler kullanmaktadır.Fakat bunlar  kalıcı çözüm oluşturmadığı gibi hastanın şikayetlerini de geçirmezler.

Ağız kokusunun tesbitinde kullanılan , elektorokimyasal  ölçüm yapan cihazlar bu kokunun şiddetini ve etkenini belirleyebilmektedir.Hastanemizde de elektrokimyasal ölçüm yapan cihazlarımız mevcuttur.Ayrıca kan gazlarına,tükürük ph dizbozitesine,dil sırtındaki bakteri tespitine de bakılabilmektedir.

Agız kokusu şikayetiyle gelen hastanın diş hekimliği kliniğinde elektro kimyasal olarak ölçümleri yapılarak ağız kokusu tespit edildikten sonra sistemik nedenlerden kaynaklanıyorsa   ilgili branşlardaki kulak burun boğaz,gögüs hastalıkları,biyokimya ve dahiliye kliniklerinde ,lokal nedenlerden kaynaklanıyorsa diş kliniğininde etken tedavi edilerek ağız kokusu ortadan kaldırılmaktadır.

Hastaların ölçümler için gelmeden önce  ağız kokusuyla ilgili hazırlık safhasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar;eğer antibiyotik kullanılıyorsa üç gün önceden kesilmesi,koku veren naneli yiyecek ve içeceklerden uzak durması,ağız gargarası,sprey,soğan ve sarımsak gibi yiyeceklerden kaçınılması v.b.. Daha sonrasında kliniğimize başvuran hastamızın yaklaşık yarım saat sürecek  elektro kimyasal ölçümü yapılmaktadır. Ölçüm işlemi hastanın ağzı kapatılarak yaklaşık üç dakika boğazının arka kısmına kanül yerleştirilerek monitörden çıkan değere göre  işlem üç defa tekrar edilip ortalama değer alınıp hastanın ağız kokusu etkenini tesbit edilmesi ile  tedaviye yönlendirme yapılmaktadır.

Elektrokimyasal olarak ağız kokusunun nerden ve ne kadar şiddetli olduğunu tespit etmeye yarayan alete verilen isimdir. Ağız kokusunun sistemik mi ( mide, karaciğer, şeker  vs gibi sistemik hastalıklar nedeni ile mi) yoksa lokal yani ağız içi kaynaklı mı olduğunu bize gösteren cihaz bir sadece İstanbul Florence Nİghtingale Hastanesi ağız ve diş sağlığı bölümünde mevcut olup ağız kukusunun şiddetini de tespit edebilmektedir.

Hastalık Belirtileri

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

/*