Omuz ağrısı ve akupunktur

Akupunktur omuz ağrılarında da etkilidir. Ağrının nedeni travma ise travma bölgesinde inflamasyon oluşur. Ağrıyı hissettiğimiz yerde, enflamasyon varlığında ödem dediğimiz, bölgesel sıvı toplanması söz konusundur. Ödem hem ağrıya neden olur hem de o bölgenin dolaşımını bozarak ağrıyı arttırır. Akupunktur beyinden streoid (kortizon) denilen maddenin salgılanmasını uyarır. Streoid ödemi çözerek hastayı rahatlatır, dolaşımı arttırır ve ağrıyı azaltır.
Akupunktur ayrıca dokulara kan gidişini düzenleyerek hasara uğramış dokuların beslenmesi ve tamir edilmesini kolaylaştırır.
Omurlar arasında oluşan fıtıklar da kollara ve omuza yayılabilen ağrılar oluşabilir. Akupunktur; kas gevşetici etkisinin yanı sıra endorfin denilen morfin benzeri ağrı kesici madde salınımını arttırarak ağrıyı giderir. Ayrıca limbik sistemi (duygu merkezi) düzenleyerek kişinin ağrı ve strese karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.