Hazımsızlık

Hazımsızlık nedir? 

Genellikle birlşeyler yedikten sonra beliren,  karın boşluğundaki çeşitli şikayetleri içine alan geniş kapsamlı bir şikayettir. Hazımsızlık olduğu zaman karında dolgunluk, basınç, ağrı, mide yanması, geğirme, gerginlik veya şişkinlik olabilir. 


Hazımsızlığın sebebini bulmak çok da kolay değildir. Sıklıkla psikolojik sebeplere bağlı olabilir  Ancak yemeklerden sonra ortaya çıkan şikayetler sindirim sistemi hastalıklarını düşündürmelidir. Safra kesesi hastalıkları, midede iltihap (gastrit), yemek borusu rahatsızlıkları hatta mide kanserinin yada ülserinin bile araştırılması gerekir.

Yemekten bir kaç saat sonra başlayan hazımsızlık şikayeti ise on iki parmak barsağı ülserlerinde ve pankreas rahatsızlıklarında görülebilir.

Yağlı gıdaların yenmesinden sonra belirginleşen hazımsızlık safra veya pankreas yetmezliğine bağlı olabilir. Bazı kişilerde buğday yada süt,  yumurta gibi gıda allerjileride hazımsızlık sebebi olabilir.

Karında hazımsızlıkla birlikte  fazla gaz bulunması ve şişkinlik olması daha da çok sindirim sitemi rahatsızlıklarını düşündürü ve bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmayı düşündürmelidir.
Mide-barsak sistemi dışındaki bir takım hastalıklar da hazımsızlığa yol açabilir. Mesela kalp yetmezliği, ürenin kanda normalden yüksek olması, kanserler yada tüberküloz ve diğer enfeksyon hastalıkları da hazımsızlık sebebi olabilir.

Öte yandan kalbi besleyen damarlardaki  tıkanıklığa yada daralmaya bağlı yetersizlik sonucu angina pektorisi olan pek çok hastanın, yakınmaları  hazımsızlık ve mide yanması şikayetleri  ile karışabilir. Aksine, yemek borusunda reflüsü veya spazmı olan hastalarda yakınmalarının angina pektoris olup olmadığının araştırılması önerilebilir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

/*