Burun ve geniz akıntısı

Her sağlıklı kişide burun içinde bulanan bazı bezler tarafından "mukus" denilen salgı üretilir. Mukus salgısı burun ve sinüs boşluklarını nemlendirmek bu yapıları; toz, polen, mikroorganizmalar gibi yabancı maddelerden arındırmak için salgılanır.

Burun içindeki bezler tarafından her gün yaklaşık 1 litre kadar mukus salgısı üretilir ve bu salgı burun boşluğundan sinüslere ve geniz boşluğuna doğru ilerler. Geniz boşluğundan da boğaza inerek yutulur (bu durumun farkında bile olmayız).

Bazı hastalıklar ve durumlar geniz akıntısının miktarında artışa, renginde ve kıvamında yoğunluğa neden olabilir. Bu gibi durumda normal şartlarda fark etmediğimiz geniz akıntısı sıkıntı yaratır bir hale gelir.

Geniz akıntısının başlıca nedeni soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıklardır. Bunların dışında sigara, çeşitli ilaçlar,mevsim geçişleri gibi etkenler de geniz akıntısını arttırabilmektedir.


Hastalık ve Tedaviler

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.