Bebekte veya çocukta kalp hastalıkları belirtileri

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri hastalığın tipine göre önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Hatta aynı hastalık bile her çocukta benzer bulgu vermeyebilir.

Önemli doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içerisinde kendilerini belli ederler.

Bebeklerde nadiren doğumsal kalp hastalıkları kısa dönemde ve acil olarak belirti verir.

Bebeklerde doğumdan kısa bir süre sonra ciddi tansiyon düşüklüğü ve kan dolaşımının bozulması  ile acil bir kalp sorunu ilişkisi nadir görülen bir durumdur.

Çok ciddi olmayan doğumsal kalp hastalıklarında ise çoğu zaman çocuğun herhangi bir şikayeti yoktur. Bu tip rahatsızlıklar daha çok rutin muayeneler sırasında kalpte "üfürüm" duyulması sonucu yapılan tetkiklerde ortaya çıkar.

Bebeklerde  morarma (dudak, dil ve tırnak diplerinde)  doğumsal kalp hastalığının ilk belirtisi olabilir.

Bununla birlikte; sık nefes alma, nefes alma güçlüğü, iyi beslenememe, kilo alamama /kilo kaybı ve aşırı terleme de kalp hastalığının diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.