Hamilelik Testleri

Hamilelik, stresli günlerin yanında mutluluk yaşatan bambaşka bir evre! Neticede her geçen gün büyüyen bir cana ev sahipliği yapmak ve bu mucizeyi gerçekleştirmek anne ve baba için tarifi imkansız bir duygu. Ancak ilk haftalarda mutluluk ve heyecan dolu günlerin keyfini süren ebeveynler, 1. Aydan sonra da bebeğin sağlığı ve gelişimi konusunda endişe duymaya başlıyor. Yapılacak ilk doktor muayenesi  hem çiftlerin endişesini ortadan kaldırıyor hem de bebeğin ve annenin sağlığı daha kontrollü şekilde inceleniyor. Özellikle doğuma kadar istenilen hamilelik testleri, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemli. Ayrıca gebelikte yapılan testler ile annede var olan birtakım virüslerin ve enfeksiyonların bebeğe geçip geçmediğini saptanıyor. Peki gebe kalmadan önce ve gebelikte yapılan testler nelerdir? 


Gebe Kalmadan Önce Yapılması İstenen Testler


Planlı bir gebelik düşünülüyorsa, hamilelik öncesi check-up, sağlıklı bir gebelik için oldukça önemli. 
Kan grubu testi yapılmalı. Anne rh-, baba rh+ kan grubuna sahipse kan uyuşmazlığı söz konusu olabilir. Uyuşmazlık durumunda anneye anti-D iğnesi yapılarak annenin rh pozitiflerine karşı antikor oluşumu engellenir. Gebelik döneminde tespit edilen uyuşmazlık vakalarının tedavisi de oldukça kolaydır. Hamileliğin 28. haftasından sonra anneye anti-D iğnesi yapılarak tedavi sağlanır. Ayrıca doğum sonrası bebeğin kan grubu pozitif olarak tespit edildiğinde de yine anti-D iğnesi tekrarlanmalıdır. 


Gebelik öncesi yapılacak enfeksiyon tarama testleri ise bebekte oluşabilecek anomalileri engellemeyi sağlar. Ayrıca pelvik ultrasonografi, tam kan sayımı, tam idrar tahlili, rutin biyokimya, kanama profili, TORCH testleri yapılabilir.


Sağlıklı ve Güvenli Bir Doğum İçin Gebelikte Yapılan Testler


İlk doktor muayenesinde, anne adayından bebekte olabilecek sakatlık durumlarının varlığını tespit etmek için birtakım testler istenir. Gebelikte yapılan testler, yaşanabilecek sağlık problemlerini önceden saptayarak önlem almayı sağlar. Sağlıklı doğum oranlarını artırır ve ebeveynlerin daha stressiz bir gebelik süreci geçirmesine destek olur.


Gebelikte yapılan testler arasında kan tahlili büyük bir öneme sahiptir. Annenin ve babanın kan grupları mutlaka bilinmelidir Yapılan kan tahliliyle ilk olarak anne adayının;
 

  •  Kan grubu,
  •  Kansızlık ve Akdeniz anemisi gibi kalıtsal bir hastalığın olup olmadığı, 
  •  Kızamıkçık ve sarılık hastalığına karşı bağışıklık geliştirip geliştiremeyeceği
  •  Cinsel temasla bulaşan ve gebeliğin 20. haftasından önce tedavi edilmesi gereken bir hastalığın olup olmadığı tespit edilir. 
Gebelikte yapılan testler, tarama ve tanı olarak iki grupta incelenir. Tarama testleri, bebekte belirli bir sakatlık riskinin olup olmadığını ortaya koyar. Ancak anomali bulguları için yetersizdir. Tarama testlerinde sonuç riskli çıkmışsa, tanı testlerinin yapımına başlanmalıdır. Tanı testleri, bebekteki sakatlık riskini kesin olarak ortaya koymaya yardımcıdır. 


Ayrıca gebelikte yapılan testler belirli haftalarda gerçekleştirilir ve o haftalar içinde mutlaka tamamlanması gereklidir. 


Down Sendromu Tespitinde Koriyonik Villus ve Ense Kalınlığı Testi 


Gebelikte yapılan testler arasında birinci derecede öneme sahiptir. Bebekteki down sendromu hastalığının tespit edilmesi amacıyla yapılan bir tanı testidir. Gebeliğin genellikle 10-14 haftaları içerisinde yapılması gereklidir. Test için bebekle anne arasındaki bağı sağlayan plasentadan küçük bir doku alınması yeterlidir. 
Gebelikte yapılan testler arasında ense kalınlığı testinin ayrı bir önemi vardır. Yapılan bu tarama testi, bebekte olabilecek down sendromu hastalığının saptanmasına yardım eder. O dönemde bebeklerin ensesinde bir miktar sıvı bulunur. Down sendromu olan bebeklerde bu sıvı miktarı daha fazladır. Ancak sıvı miktarı yüksek çıkıp gebeliğini sonlandırmayan anne adayları arasında sağlıklı doğum yapanlar da vardır. 


HIV ve Hepatit B Testleriyle Virüsün Önlemi Alınabilir


Bağışık yetmezliği virüsü olarak da adlandırılan HIV virüsü; gebelik, doğum veya emzirme yoluyla bebeğe geçer. Gebelikte yapılan testler arasında yer alan ve gebeliğin 11-13. haftalarında yapılan HIV tanı testi, anne adayında saptanan HIV virüsünün bebeğe geçmesini engeller. 
Gebeliğin 11-13. haftalarında yapılan Hepatit B testi de bir çeşit tanı testidir ve virüsün bebeğe bulaşmasını önler. Tedavi yapılmadığında bebek için ölümcül sonuçlar doğabilir.


Kromozom Anomoliliklerinde İkili ve Üçlü Tarama Testleri Oldukça Önemli


Gebelikte yapılan testler arasında ikili ve üçlü tarama testini tüm anne adayları bilir. 11-14. haftalarında ikili tarama, 15-20. haftalarında üçlü tarama testi yapılır. Kromozom anomalileri, down sendromu ve spina bifida gibi çeşitli hastalıkların saptanmasına destek olur.


Bebeğin Sağlıklı Gelişimi için Detaylı Ultrason Taraması 


Gebelikte yapılan testler arasına ultrason incelemeleri de eklenebilir. Anne adayı, 18-20. haftalarda bebeğin sağlıklı gelişimi için detaylı ultrason taramasına alınır. Perinatoloji uzmanı tarafından yapılan bu ultrason incelemesinde bebeğin kalbi, iç organları, kolları, gözleri ve uzuvları ayrıntılı şekilde incelenir. Yarı dudak veya damak gibi hastalıkların var olup olmadığı saptanır. Ayrıca bu aydan itibaren bebeğin cinsiyeti de net olarak belirlenir.

Kordosentez ile Bebeğin Karyotiplemesini Yapmak Çok Kolay 

Kordosentez, gebelikte yapılan testler arasında dikkatli olmayı gerektiren tetkiklerden birisidir. 18-22. haftalarda bebekten alınacak kan yardımıyla bebeğin kromozom sayısına bakılır ve kan hastalıklarının var olup olmadığı tespit edilir. Ancak %1-2 oranında düşük riski taşıdığı da unutulmamalıdır. 
Gebelikte yapılan testler ve muayeneler, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından büyük bir önem taşır. Dolayısıyla gebelikte check up ve diğer tüm testler için mutlaka teşekküllü bir hastane seçilerek doktorun önerileri doğrultusunda aylık kontrollere devam edilmelidir.