Beslenme uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, yılbaşı gecesi sonrasında, vücuttan fazla suyu atabilmek için maydanoz, kiraz sapı, mısır püskülü, avokado yaprağından demleme usulü yapılan çayları öneriyor.

Uyanır uyanmaz su içmeye başlayın. Alkol vücuttan su atımını artırır. Alkol tüketiminin fazla olduğu akşamın ertesi en az 3 litre su alın. 

Alkol vücuda girdikten sonra direkt yağa dönüşür. Alkol tüketimi yüksek karbonhidrat almak demek. Dolayısıyla alkol tüketiminden sonraki gün şeker, reçel, bal, sütlü tatlı, şerbetli tatlı ve 2 porsiyondan fazla tüketilen meyveden uzak durun. 

Kalktıktan en fazla 1 saat sonra çok hatif bir kahvaltı edin. 

Yağsız peynir, bol domates, salatalık ve 1 dilim ekmeğe en yorgun bir sindirim sistemi bile itiraz etmez! 

Kahvaltı sonrasında yapılacak 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş, sindirimin hızlanması ve midenin boşalması açısından oldukça yararlı. Alkolün yağ olarak depolanmasını engeller. 

Bir önceki akşam çok besin tüketildiğini düşünerek hiçbir şey yemeden günü geçir meye çalışmak sıkıntıların azalmasına neden olmaz. Aksine bulantı ve ishal gibi problemleriniz varsa, daha da artmasına neden olur. 

Kahvaltı etlikten sonra da düzenli aralıklarla (3-4 saat) hafif ve a/ yağlı besinler tüketmeye devam edin. 

Yüksek miktarda alkol tüketilen gecelerin sonrasında kan şekeri genellikle düşük seyreder. 

Böyle bir akşamın sonrasında halsizlik ve yorgunluk hissedilmesinin önemli bir nedeni de bu hipoglisemi durumu uyandıktan sonra karbonhidrat içeriği yüksek bir kahvaltı yaparak ve günün geri kalan kısmında da yeterli ve düzenli aralıklarla beslenerek bu halsizliğinizi azaltabilirsiniz. 

Sauna ve buhar banyosuyla vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. 

Taze meyve-sebze suları, kaybettiğiniz suyu ve vitaminleri geri almanız için çok önemli. Midenizi rahatsız etmemesi için 1 kaşık bal katılmış portakal, greyfurt, mandalina suyu iyi bir seçenek.

 Vücut tarafından kolayca emilebilen fruktoz içeriğiyle muz da iyi bir enerji kaynağı. İçindeki potasyumla yenilenmeyi ve midenin yatışmasını sağlar.Hürriyet Gazetesi   /   01 Ocak 2017

  •  Beslenme uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, yılbaşı gecesi sonrasında, vücuttan fazla suyu atabilmek için maydanoz, kiraz sapı, mısır püskülü, avokado yaprağından demleme usulü yapılan çayları öneriyor.
Tarih 1.1.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler