Çoğumuz yılbaşını önemli kararları uygulamak için bir başlangıç olarak kabul ederiz. Gelin en değerli hazinemiz olan sağlığımız için de bunu uygulayalım. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, yeni yılda sağlığımız adına alınması gereken kararları belirtiyor.

1- ORGANİK TAZE MEYVE SEBZE ağırlıklı besleneceğim. Çünkü…

Uzun ve sağlıklı yaşayan insanlar yaşadıkları yerlere özgü, çok farklı bitki, meyve ve hayvanlarla besleniyor. Ortak yanlarıysa, hareketli bir yaşam ve mevsiminde yetişen organik ürünlerle beslenmeleri... Çevre kirliliğinden uzak yerlerde, böcek ilacı ve yabani bitki öldürücü ilaçların mümkün olduğunca az ya da hiç kullanılmadığı, geleneksel tarım ürünlerinin tüketiminin kanser ve kronik hastalıklardan korunmada çok büyük rolü olduğu düşünülüyor. Gelişmekte olan vücutların hassasiyeti nedeniyle gebelerde ve çocuklarda organik beslenmenin çok daha önemli olduğu biliniyor.

2- Kilo vereceğim İNSÜLİN DİRENCİNİ YENECEĞİM. Çünkü…

Diyabet, erken ölüm, kalp-damar hastalıkları, inme, böbrek hastalığı ve körlüğün önde gelen nedenlerindendir. Tip 2 diyabet hastalarının çoğu fazla kiloludur. Fazla kilolu veya obez olmak kolon, göğüs, rahim ve safra kesesi kanserleri için riskimizi yükseltir. Kemiklerde eklemlerde yıpranma ve kireçlenme, uyku apnesi (uykuda nefes duraklaması beynin ve kalbin oksijensiz kalması) obezite solunum yetersizliği sendromu, kısırlık sorunları ve safra taşları ile ilgili hastalıklardan bu sene uzak yaşamak istiyorum.

3- Bilgisayar ve cep telefonu kullanmadan SOSYALLEŞECEĞİM. Çünkü…

Bağışıklık sistemi dahil vücuttaki birçok sistem kişinin ruhi durumuyla yakından ilgili çalışıyor. İyimser kanser hastalarının kandaki bağışıklık hücrelerinin kemoterapiye daha iyi yanıt verdiğini gösteren birçok araştırma var. Sindirim sistemi hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıkların hatta böbrek taşının dahi stres ile tetiklenebildiği biliniyor. Hobisi fazla olan, yüzyüze görüşerek sosyalleşen, çevresi geniş olanların daha sağlıklı ve hastalıklarla baş etmede başarılı olduğu, stres hormonları düzeylerinin daha düşük olduğu bildiriliyor.

4- Sigaradan UZAK DURACAĞIM. Çünkü…

Sigara; damarları daraltıyor, iç tabakasını tahrip edip kolesterol yapışmasını tetikliyor, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor, kalp krizine, inmeye, çeşitli organların damarlarında tıkanmalara yol açıyor, kanseri tetikliyor. Sevdiklerimle kaliteli bir hayat sürdürmek için dumansız hava sahası istiyorum.

5- Daha ÇOK HAREKET EDECEĞİM, egzersizi HAYAT TARZI haline getireceğim. Çünkü…

Egzersiz yapılmadan yapılan diyetlerin metabolizmayı yavaşlatıcı etkisi nedeniyle az yense de kiloların geri alınmasına neden olduğu biliniyor. Kilolu kişilerin kilo veremese de egzersize devam ettiklerinde kalp krizi, felç ve kansere yakalanma oranlarının düştüğü biliniyor. Yapılan bir saatlik egzersizin ömrü iki saat uzattığı da bir gerçek. Egzersiz, beynin yaşlanmasını geciktiriyor, mikrobik ve romatizmal hastalıklara yakalanma olasılığını azaltıyor. Bunun için hiçbir şey yapamasam da işe giderken 1 durak geç binip dönerken de 1 durak erken ineceğim, asansör yerine merdiven kullanacağım, saatte bir masa başından kalkıp 2 dakika da olsa adım atacağım.HABERTÜRK Gazetesi HAYAT     ı     5 Aralık 2016

Tarih 5.12.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler