Turp'un mucizevi faydaları

Kırmızı, siyah, beyaz renklerde olan turbun vücuda faydaları saymakla bitmiyor. Kendisi kadar yaprağının da yararlı olduğunu belirten uzmanlar bu sebzenin kalsiyum içeriğiyle kemiklere iyi geldiğini belirtiyor. İstanbul şişli Florance Nightingale Hastanesi doktorlarından Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Kayan Tapan, "Özellikle kemik erimesi olan bireyler mutlaka turp tüketmelidir" diyor. Kemiklere oldukça faydalı olan turbun yaşlılarda kabızlık şikayetinde de etkili olduğunu aktaran Tapan, hem lif içeriği yüksek hem de kalsiyum deposu turpun sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Sadece kalsiyum değil, aynı zamanda iyi bir potasyum, çinko, demir, magnezyum ve fosfor kaynağı da olan turbun diğer faydaları ise şöyle:

KALP DOSTU

Kırmızı turpun yapısında bulunan laykopen adlı madde, kalp sağlını koruyucu kolesterol düşürücü etki sağlamaktadır. Ayrıca potasyum zengini turp, kalp kasları da dahil bütün kasların sağlığı için önemlidir. Damar sağlığını da koruyan turp aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Ayrıca kırmızı turpta bulunan bazı enzimler ve lignin, vücutta oluşabilecek çeşitli mutasyonlara karşı, koruyucu özellik taşır.

SARILIĞA SİYAH TURP

İçerdiği sülfürlü bileşikler sayesinde, gastrointestinal sistemi korumaya yardımcıdır. Özellikle karaciğer yağlanması, sarılık durumlarında karaciğeri korumak adına siyah turp önerilmektedir. Çünkü içerdiği kükürtlü bileşikler safra akışını hızlandırmaktadır.

DİYABETE İYİ GELİR

  • Özellikle düşük glisemik indekse sahip olması, diyabet hastaları için iyi bir salata tercihi olmasını sağlamaktadır.
  • B grubu vitaminler ve folattan zengin olması sayesinde kalp sağlığını koruyucu etki göstermektedir.
  • Saçlara ve cilde de parlaklık veren turp, diş, dişeti ve sinir sağlığı için de önemli yer tutar.
  • Nezle ve grip gibi hastalıklarda burun akmasını engeller.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Sinir ve stresi almada oldukça faydalıdır.
  • Öksürüğü keser.

KÜÇÜK BÜYÜK HERKES YEMELİ

Turp lif zengini olduğundan oldukça doyurucudur. Ara öğünlerde yenilecek bir kase yoğurtlu-turp salatası tok tutarken, kan şekerini düzenleyici, tansiyonu dengeleyici bir ara öğün olacaktır. Izgara etin yanında tüketilen turp salatası demir emilimini artırırken, ödemi de attıracaktır.

3 yemek kaşığı yoğurt , 1 tatlı kaşığı zeytinyağ, 1 orta boy kırmızı rendelenmiş turpun üzerine yoğurdu ekleyip karıştırın, üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin. Muhteşem bir lezzet sizleri bekliyor.
4-5 adet küçük kırmızı turp ya da 1 adet siyah turp, 1 küçük boy havuç, 1 demet roka, yarım kırmızı pancar, 2 dal yeşil soğanı doğrayıp farklı lezzetlerle tanışabilirsiniz.

KANSERE KARŞI ETKİLİ

Turp, A, B ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. Özellikle yapısındaki antosiyanidinler sayesinde, antioksidan etki göstererek, kansere karşı koruyucu etki göstermektedir.

TURPLA GUT SAVAŞLARI BAŞLASIN!

Vücuttaki pürin metabolizmasını hızlandırarak, kanı alkali tutarak, idrar atımını hızlandırır. Böylece gut hastalarının kullanabileceği bir sebze olarak tanımlanmaktadır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde de iyi bir ödem gidericidir. Vücuttan fazla suyun atılımını kolaylaştırır.


Takvim

  • Turp'un mucizevi faydaları
Tarih 2.12.2014 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler