Bedenimiz doğru beslenme, hareketli yaşam ve uygun çevre şartları altında kendini onarma ve sağlıklı yaşamaya göre gelişmiş bir yapıya sahiptir.

Bedenimiz doğru beslenme, hareketli yaşam ve uygun çevre şartları altında kendini onarma ve sağlıklı yaşamaya göre gelişmiş bir yapıya sahiptir. Türümüzün yaklaşık 5 milyon yıllık bir geçmişi var ve oldukça sağlıklı yaşamış olduğu biliniyor. Atalarımızda kanser ve günümüzdeki birçok mikropsuz kronik iltihabi (romatizma vb) hastalıkları çok daha seyrek bulunmuş.

Genlerimiz çok yavaş değişim gösterirken et ve yemiş ağırlıklı beslenme şeklimiz 10 bin yıl önce neslimizin tükenmesini engelleyen tarım devrimiyle bir değişim geçirse de son 100–200 yıl içerisindeki şekerin saflaştırılması ve sanayi tipi katkılı besin üretimiyle dramatik bir dönüşüm geçirmiştir. Ayrıca çevrenin özellikle tarlaların artan hızla kirletilmesi, organik doğal tarımdan uzaklaşılması, sağlığımızı bozan en önemli değişimdir. Bu nedenle süreğen hastalıklar, obezite, şeker hastalığı, kalp-damar, beyin hastalıkları ve kanser giderek artan hızda yayılmaktadır.

Dünyanın ücra köşelerinde halen yaşayan ilkel kabilelerin yapılan sağlık taramalarında, at eti, sebze, kuruyemiş ve meyve ağırlıklı doğal beslenmeye bağlı son derece sağlıklı yaşadıkları saptanmıştır. Genlerimiz bilinenin aksine değişken fonksiyonlara sahiptir, yani çevresel faktörlere uyum sağlayacak şekilde olumlu ya da olumsuz değişim gösterirler.

Dolayısıyla sağlıklı yaşam ve yaşlılık, yaşam tarzımıza bağlı ve mümkündür. Sağlık kişinin, fiziksel ve ruhsal olarak kendini iyi hissetme halidir ve kabaca şunlara bağlıdır.

SAĞLIKLI YAŞAM ALIŞKANLIĞI

Son 10 yılda genetik çalışmalar, damar sertliği ve dolayısıyla kalp hastalığı oluşumunda birçok genin rol oynadığını gösteriyor. Buna rağmen çoğumuzda birbirinden oldukça farklı bazı genler de bu olumsuz genlerin zararlarını engelleyerek bizi koruyabiliyor.

Sigara, şeker ve tansiyon hastalığı, kilo fazlalığı, hareketsiz yaşam, stres gibi diğer risk faktörlerinin de damar hastalıklarına olan etkileri genetik zemine göre herkeste farklı düzeyde zararlı olabiliyor. Babasında 55, annesinde 65 yaştan erken kalp damar hastalığı olanların, benzer yaşlara gelince kalp hastası olma olasılığı yaşıtlarından 2-3 kat fazla oluyor. Buna rağmen egzersiz yapan ve diğer risk faktörlerinden uzak bir yaşam sürdüren kardeşlerde bu risk daha düşük bulunuyor.

  • Bedenimiz doğru beslenme, hareketli yaşam ve uygun çevre şartları altında kendini onarma ve sağlıklı yaşamaya göre gelişmiş bir yapıya sahiptir.
Tarih 16.3.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş