Okula Yeni Başlayan Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

Okula Yeni Başlayan Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

Okula yeni başlayacak öğrenciler için uzun bir maratonun ilk adımları atılıyor. Bu yeni başlangıcın çocuklarda sorunlar yaratabileceğini vurgulayan uzmanlar, velilere önemli tavsiyelerde bulundu...

Okula Yeni Başlayan Çocukların AilelerineTavsiyelerBu yıl ilk kez okula adım atacak öğrencilerin ailelerini tatlı bir heyecan sardı. Ebeveynler, bu heyecanlarının yanı sıra çocukları ağlarsa ne yapmaları gerektiği, onlara okulu nasıl sevdirecekleri konusunda da çeşitli endişeler yaşıyor. Anne babaların kendi kaygılarını mümkün olduğunca en aza indirmesi ve çocuklarına "korkma, ağlama, kıyamam" gibi sözler söylememesi gerektiği vurgulanıyor.

Uyum kolaylaştı

Anasınıfı yani okula hazırlık eğitiminin zorunlu hale getirilmesiyle birlikte çocukların ilkokula uyum sürecinin geçtiğimiz yıllara göre kolaylaştığını belirten Uzman Psikolog Belgü Kaçmaz, anne-babalara okula uyum sürecinde yardımcı olacak bir öneri rehberi hazırladı. Okula uyumun uzun ve zor bir süreç olduğunu dile getiren Kaçmaz. "Çocuğunuzun okula giderken zorlanmaması bir yana, okul içinde de kendine bir yer edinebilmesi okula uyum sağladığının en önemli göstergesidir" dedi.

Okula uyum sürecinde zorluk yaşayan çocuklarda en sık görülen durumun kaygı olduğunu aktaran Psikolog Kaçmaz, "Çocuk annesinden, babasından ve evinden ayrı kalmakla ilgili kaygı yaşar. Bu bedensel problemlerle kendini belli eder (karın ağrısı, kusma, mide bulantısı vb.) zaman zaman da çocuk ağlar, sınıfa girmez, servise binmez. Böyle bir durumda anne babalara, sınıf öğretmenine ve rehberlik birimlerine çok iş düşüyor. Çocuğunuzu ve kendinizi okula hazırlamalısınız. Siz çocuğunuza güvenirseniz onun da kendine olan güvenini artırırsınız ve böylece sizden daha kolay ayrılır" dedi.

Okulu hikayeleştirin

Çocukları okula yeni başlayan aileler için bir başka tavsiye de 'okulu hikayeleştirmek’. Onları sürekli siz giydirirseniz. yemeklerini siz yedirirseniz okulda zorlanacaklardır. Montunu kendisinin giymesi, yemeğini kendisinin yemesi gibi okulda yapması gereken bazı becerileri destekleyerek öğretin. Ayrıca çocukların yeni çevrelerine adapte olabilmeleri için öncesinde okulun nasıl bir yer olduğunu, okulda neler yapılabileceğini hikayeleştirerek ya da çizimle anlatabilirsiniz. Okullar açılmadan çocuğunuzun gideceği okulu, hatta sınıfını birkaç kere ziyaret edebilir hatta mümkünse öğretmeniyle tanıştırabilirsiniz.

Uyum sağlamanın adımları

  • Çocuğun itiraz etmeden ve ağlamadan, kolayca ayrılarak okula gelmesi.
  • Okul saatlerinin tamamında okulda bulunabilmesi.
  • Öğretmeni ve arkadaşları ile ilişki kurabilmesi.
  • Sınıfını, sırasını, öğretmenini ve eşyalarını benimsemesi.
  • Okul içinde yolunu bulabilmesi, kendi başına gezebilmesi.
  • Teneffüs ve ders kavramını anlaması, sınıf içindeki kurallara uyması.
Okula Yeni Başlayan Çocukların AilelerineTavsiyeler
YENİ ASIR Gazetesi / 7 Eylül 2018

  • Okula yeni başlayacak öğrenciler için uzun bir maratonun ilk adımları atılıyor. Bu yeni başlangıcın çocuklarda sorunlar yaratabileceğini vurgulayan uzmanlar, velilere önemli tavsiyelerde bulundu...
Tarih 7.9.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler