Sonbahar mevsim hastalıklarına karşı çocuklar için önlemler..

Sonbaharın ortasındayız, gün gün hastalık mevsimi olarak da düşünülen kışa doğru yol alıyoruz. Mevsim geçişiyle birlikte etrafımızda hastalıklar kol gezmeye başladı. Sonbaharla birlikte bulaşıcı mevsim hastalıkları da başladı.

Çevremizde grip, ishal veya öksürük ataklarıyla boğuşanların sayıları artıyor. Grip, nezle başta olmak üzere bu mevsimin hastalıklarına yakalanan bir kişi, evin veya işyerinin diğer bireylerine bulaştırıyor; bu döngü sürüp böyle devam edebiliyor.

Çocuklarda bu çok daha fazla görülüyor.

Peki, hastalık kısır döngüsünden korunmak veya bu döngüyü kırmak için ne yapmalıyız?

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünden, Yrd. Doç. Dr. Banu Yazıcı 10 maddede çocuklarımızı gripten ve hastalıklardan korumanın yollarını anlattı.

ÖNCELİKLE HİJYEN

Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırın! Öncelikle her zaman söylendiği gibi en temel önlem hijyen!.. Hijyen derken evde hijyen, okulda hijyen, dışarda hijyen... Özellikle de el yıkama en önemli oranda üzerinde durulması bir konudur. Anaokulu döneminden itibaren çocuklarımıza bulaşıcı hastalıklardan korunmak için 15 saniyede el yıkama eğitimleri verilmelidir. Bu konuda evde anne babaya, okulda öğretmenlere çok büyük sorumluluklar getiriyor. Çünkü yuvaya giden bir çocuk grip olup hapşırdığı zaman eline bakteriler yapışacak daha sonra bu çocuk ya arkadaşıyla oynarken eli eline değecek, temasla bulaş olacak veya beraber oynadıkları oyuncağa dokunup bakteriyi oyuncağa geçirecek ve başka bir arkadaşı aynı oyuncakla oynadığında yine temasla infekte olacaktır. Dolayısıyla çocuklarımıza el yıkamayı öğrettiğinizde grip olan çocuk hapşırdıktan sonra elini yıkarsa bakteri yayılmayacak ve çocuklarımızı enfeksiyondan korumuş olacağız.

TUVALET EĞİTİMLERİNE DİKKAT!

Bulaşan hastalık grip yani daha çok solunum yolu yayılan hastalık değil de salgınlara yol açabilen ishal de olabilir. Özellikle daha çok kış aylarında salgınlarını gördüğümüz rotavirüs veya adenovirüslerin neden olduğu çocuklarımızın susuz ve halsiz kaldığı, kusma ve ishal ataklarıyla giden, hastane yatışlarına da neden olan barsak infeksiyonları tuvalet ve temasla geçer, bu yüzden hem çocuklarımızın ellerini iyice temizlemeleri hem tuvalet eğitimini düzgün bir şeklide almaları gerekmektedir. Aynı sorumluluk okul yönetiminde de olmalıdır. Tuvaletleri her teneffüsten sonra çamaşır sularıyla temizlenmeli, sabunlarının değişimini düzenli bir şekilde kullanmalı, mümkünse sadece sıvı sabun kullanmalı ve ayrıca tuvaletlerin kapısının girişine antiseptikli solüsyonlar koymalıdır.

TUVALET TEMİZLİĞİ

Özbakım her zaman önemlidir: Öğretmenlerin ve anne-babaların da tuvalet eğitimini düzgün bir şekilde vermesi gerekir. İdrar yolu infeksiyonları korunmak için özellikle de kız çocuklar vajenini önden arkaya doğru temizlenmesi gerekmektedir. Yoksa dışkısı vajene temas ederek bakterinin idrar yoluna doğru ilerlemesin neden olur ve infekte eder.

OKUL VE YUVADA ÖNLEM

Sınıf ve odaları her zaman havalandırın: Okul yönetiminin ve ailelerin bir başka yapması gereken şey sınıflarının veya çocukların odalarının yeteri kadar havalandırılmasını sağlamaktır. Çünkü bakteriler kalabalık ortamda daha çabuk yayılır, odayı havalandırdığınız zaman bakterinin o ortamda kalmasını bir nebze sağlamış olursunuz.

OYUNCAKLAR MİKROP YUVASI OLABİLİR

Anaokullarının veya ailelerin çocukların oyuncaklarını haftada bir kere yıkaması veya tozlarının alması gerekir, ancak çocuklar odada yokken bunu yapması gerekmektedir. Mümkünse tüylü oyuncak ve halı bulundurulmaması özellikle allerjik çocukların ataklarını önlemekte etkilidir.

TEMİZLİK MALZEMELERİ TEHLİKE SAÇABİLİR

Oyuncakların temizlemek için kullanılan deterjanların kokusuz olması yine allerjen bünyeler için önemlidir.

EVDE NE YAPMALIYIZ?

Evde alabileceğiniz küçük önlemler, sağlığı korur: Aileler okula giderken çocuklarının çantalarına el antiseptikleri koyabilirler. Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri her hafta değiştirmeliyiz çünkü özellikle (grip, konjunktivit- göz iltihabı ishal uçuk vb) bulaşıcı hastalıklarda korunmak için temas çok önemli ve bundan korunmak için de yine hijyen ön plandadır.

ÇAMAŞIRLARI ÜTÜLEYİN

Ancak çamaşırları yıkarken ısıya ve çamaşır suyu katkılı deterjanları kullanmalıyız mikropları öldürmek için. Başka bir yöntemde yüksek ısıda ütülemek olabilir. Isı, bakterilerin yüzde 90'ını öldürmektedir. Isıya dayanıklı bakteriler de vardır. O yüzden kullanılan deterjanlar çamaşır suyu katkılı olmalıdır. Örneğin bir rotavirüsü ilk yarım saatte çamaşır suyu ile dezenfekte edilmezse o yüzeyde en az bir yaşar ve infekte etmeye devam eder.

“GÜNEŞ GİRMEYEN EVE DOKTOR GİRER”

Evimizi mutlaka bol bol güneşlendirmeliyiz, unutmayalım ki güneş girmeyen eve doktor girer. Ayrıca bol bol havalandırmalıyız.

AŞIRIYA KAÇMAYIN!

Her şeyin fazlası zarar! Ancak şunu da unutmayalım hijyen önemli diyoruz ama aşırı hijyenin de zararları vardır. Aşırı hijyen için uygulanan malzemeler çocuklardaki allerjik hastalık riskini arttırmaktadır,veya çocuklarımızı obsesyona yönlendirir veya annesi çok titiz olan bir çocuğun kabız olmasına da neden olabilmektedir.

Özellikle 1-3 yaş anal dönem dediğimiz dönemde çocuğun kakasını yapmasının çocukta kaygı yaratarak kabızlığa da neden olmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak; hijyen hayatımızın bir parçasıdır. Hijyeni olmayan bir ortamda hastalık yaşar ve yayılır. Önüne geçemeyeceğiniz durumlar yaratabilir. Hasta olmak istemiyorsak öncelikle kendimizin ve çocuklarımızın sonra da etrafımızı temiz tutmaktan sorumluyuz. Ama yine de unutmayalım ki her şeyin fazlası zarardır.

En iç tarafta ince kadife gibi düz bir düzey oluşturan tabaka vardır. Kan akışının ideal olmasını sağlar.

Ortada, kas ve sağlam bağ dokusundan oluşan tabaka, en dışta da, hepsini kapsayan sağlam bir zar tabakası vardır.

Bazı insanlarda aort damarının orta tabakası, genetik sebeplerle belli yaşlarda bozulmaya başlar. Orta tabakanın dejenerasyonu dediğimiz bu durum özellikle 40 yaş ve üzerinde belirgin olamaya başlar. Aort duvarının sağlamlığı azalır, yüksek kan basıncına dayanamaz hale gelir ve yırtılma oluşur. Bu olayın nedeni tam bilinmemekle beraber, ailesel yani genetik özelliği vardır. >¦ Aort yırtılmasına neden olan en önemli sebep, yüksek tansiyon hastalığıdır. Hipertansiyon dediğimiz bu durum koldan ölçülen tansiyonun 150/90 mmHg üzerinde olması halidir. En önemli sebebi de yoğun stres ve buna bağlı olarak vücutta salgılanan hormonlar nedeniyle bütün vücutta oluşan büzülme halidir.

Damarlardaki bu büzülme nedeniyle, aort damarı içindeki basınç çok yüksektir. Basıncın yükselmesi, giderek aort genişlemesine yol açar. 2,5 cm olan çap 4,5-5 cm ye kadar ulaşır. Damarın çapının genişlemesi demek duvarının zayıflaması ve incelmesi haline gelir. Ani stres, ani efor veya zorlama esnasında da kolayca yırtılma meydana gelir ve hayati tehlikeye yol açar.

Ateroskleroz dediğimiz hastalıkta yine damar duvarlarına en iç ve orta tabakasının bozulmasına yol açmaktadır. Çok sigara kullanımı, kolestrol yüksekliği, hareketsiz bir hayat tarzı ve yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklara neden olarak aort damar yırtılmasına ortam hazırlar.

Yine doğuştan gelen bazı kalp hastalıkları da, aort yırtılmasına neden olabilir. En çok gördüğümüz, aort kapaklarının üç yaprakçık olması gerekirken doğuştan iki yaprakçıklı olması halıdır. Bu durumda, kapak normal görevini yaptığı için insan hiç bir şey hissetmez ama 40 veya 50 yaşlarına doğru aort damarında genişlemeye yol açar. Çünkü kan akımının düzenliliği bozulmuştur ve aort duvarına doğru daha fazla basınç oluşur. Aort damarının 4,5 cm üzerinde genişlemesi, yırtılma için en önemli risk faktörüdür.

Göğüs içerisindeki aort damarında doğuştan oluşan darlık veya aort kapaklarındaki darlıklar gibi rahatsızlıklarda aort içinde yüksek basınç yaratarak genişlemeye ve yırtılmaya yol açar. >¦ Madde bağımlılığı da son yıllarda Aort yırtılmasının nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.

Örneğin, yoğun kokain kullanımı vücut damarlarında anı büzülmelere neden olarak tansiyonu hızla yükseltebilir ve anitansiyon yükselmesi damarda yırtılmaya neden olur.

Nadir görülen ve damar duvarında iltihaplanmaya yol açan, Behçet hastalığı, genetik bozukluğu gibi hastalıklar aort duvarında bozulma oluşturarak yırtılmasına sebep olurlar. Sonuç olarak, bu kadar ciddi hayati tehlike yaratan aort yırtılmaları hastalığını önceden teşhis ederek önlemek mümkün olabilmektedir. Tansiyon yüksekliğini kontrol altında tutabilmek, stresi vücudu etkilememsine izin vermemek çok önemlidir.


MİLLİYET Gazetesi    I    10 Ekim 2015

  • Sonbahar mevsim hastalıklarına karşı çocuklar için önlemler..
Tarih 10.10.2015 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler