Prof. Dr. Abdullah Eren, çocuklarda görülen kemik ve eklem ağrılarının büyüme ağrısının yanı sıra ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğine dikkat çekti. Ağrıların nedenlerini ise şöyle sıraladı...

Çocuklarda kemik ve eklem ağrılarının belirtileri yaşa göre değişkenlik gösterir. Bebekler ya ağlayarak ya da kol ya da bacağım kullanarak kendini ifade eder. Buna yalancı felç denir. Yürüme yaşından sonraki ağrılar ise yürüyememe, topallama şeklinde ortaya çıkabilir. Bu ağrılara yüksek ateşin eşlik etmesi acilen doktora başvurmayı gerektirir. İşte çocuklardaki kemik ağrısının 10 nedeni...

1. Çekilmiş dirsek: Özellikle okul öncesi çocuklarda sık görülür. Eli tutarak gezdirilen çocuğun düşmesi ve kolunun askıda kalması ya da yere düşen çocuğu tek elinden tutulup kaldırılması sonrası oluşabilir. Çocuk elini kullanamaz, dirseğini bükemez. Dirsek ekleminde yan çıkık oluşmuştur, tedavisi kolaydır ve alçı gerektirmez.

2. Eklem nezlesi: Genellikle 3-8 yaş çocuklarda gribal enfeksiyon soması görülür. Eklem hareketlerinde ağrı ve topallama olur. Çocuk yürümek istemez. Ateş yüksek değildir. 8-10 gün içinde istirahat ve ağrı kesicilerle düzelir.

3. İltihaplı artrit: Acil tanı ve tedavi gerektirir. Genellikle tek eklemi tutar. Ağrı ve ateş şikayetleri giderek artar. Yeni doğan döneminde ateş olmaksızın, emmede bozulma, bacağı kullanamama durumu olabilir.

4. Omurga eklemi iltihabı: Bel ağrısı ile ortaya çıkar. Çocuk yürümek istemez. Başlangıçta röntgende bir şey görülmez. MR ile tam konulabilir.

5. Gece ağrıları: Geceleri genellikle büyüme ağrıları görülür, saatlerce sürer ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda masaj ve ağrı kesicilerden fayda sağlanır.

6. Spor yapanlarda ağrı: Erken çocukluk yaşta spora başlayanlarda el ve bacaklarda stres kırığına bağlı ağrılar görülebilir. Bu ağrıların kısa süreli istirahatlerle geçmemesi ileri tetkik ve tedaviyi getirir.

7. Girişimsel kalça yetersizliği: Kalça çıkığından farklı topallama ve ağrı yakınması başlangıçta yoktur. Genç yetişkin dönemde kalçadan dize yayılan ağrı ve ortaya çıkabilir. Kalça ultrasonografisinin ülkemizde rutin tarama yöntemi olması bu konuda farkındalığı artmıştır. Erken tanı ile tedavisi mümkündür.

8. Kalça kemiği üst uçta kayma: Özellikle fazla kilolu 10-12 yaş çocuklarda görülür. Ani başlayan topallama kalçadan dize yayılan ağrı ve yürüme şeklinde dışa basma ve ortaya çıkar. Erken tam ve tedavi önemlidir.

9. Erken çocukluk çağı romatizması: Genellikle tek bir eklemi tutmaz birkaç eklemi aynı anda tutulur. 2 yaş civarı çocuklarda daha sık görülür. Ayak bileği ve dizde şişlik ve hafif ısı artımı tarzındadır. Ateş fazla olmaz. Topallayıp yürürler. Romatoloji uzmanı tarafından incelenmesi uygundur.

10. Kanser: Eğer çocuğunuzda uzun süre geçmeyen yaygın kemik ağrıları, vücudun herhangi bir bölgesinde açıklanamayan şişlikler, ateş, karın şişliği varsa o zaman bu belirti ve bulgular için bazı kanser türleri akla gelebilir.

Bu belirtilerde mutlaka bir çocuk hekimine başvurulmalıdır.


SÖZCÜ Gazetesi / 12 Mart 2019

 

  • Prof. Dr. Abdullah Eren, çocuklarda görülen kemik ve eklem ağrılarının büyüme ağrısının yanı sıra ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğine dikkat çekti. Ağrıların nedenlerini ise şöyle sıraladı...
Tarih 12.3.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler