Yüz felcinde, soğuk hava, bazı hastalıklar, uçuk virüsü etkili oluyor...

Görülme sıklığı artan yüz felcinde, soğuk hava, bazı hastalıklar, uçuk virüsü etkili oluyor "Yüz kaslarına yani mimik kaslarına hareket emrini yüz siniri götürür. Bu sinir üzerindeki iletiyi kesintiye uğratan her tür hastalıkta yüz felci görülebilir"

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Nöroloji Bölümünden Prof. Dr. Ebru Altındağ bu hastalıklar içinde travma, tümör, bazı iltihabi hastalıklar, MS'in sayılabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Altındağ, "Günler ve haftalar içinde yavaş yerleşen ve birbirine yakın zamanda tekrarlayan, iki yanlı yüz felçlerinde bu hastalıklar aranmalı" dedi. En sık gördüğümüz altta yatan bir nedenin olmadığı 'beli felci 'dir. Altta yatan neden olmasa da yüz sinirinin uçuk virüsü ile enfekte olmasına bağlılığı düşünülmektedir.

Kadın ve erkekte eşit oranda, her yaşta ve her mevsiminde görülebilir. Saatler içinde hızlı yerleşen bu tablo hasta ve yakınlarında panik yaratır, inme geçirdiklerini düşünürler. Ama bu tabloda iyileşme oranı yüksektir. Olguların yüzde 85'i haftalar içinde, en fazla 1 veya 2. ayda düzelir. İlk 2 hafta içinde kaşını oynatma ve gözünü kapatabilme iyileşme habercisidir. Başlangıçta kulak arkasında ağn olabilir.

Felç yüzün hem üst hem de alt bölümündedir. Hasta uyandığında ağzının sağlam tarafa doğru kaydığını fark eder, hasta taraftaki gözünü kapatamaz, alnını kırıştıramaz . Gözünü kapatmaya çalıştığında göz küresi yukarı kayar. Islık çalamaz. İlk 2 hafta içinde hastayı sık görmek seyir açısından bilgi verir.

Hafif düzeyde bir yüz felci düzelir. Ağır tam yüz felçlerinde kusur kalabilir. Kortizon kullanmanın sakıncalı olmadığı durumlarda, hasta ilk 5 gün içinde doktora gelmişse, ağır yüz felci varsa kısa süreli düşük doz kortizon kullanılır. Viral etken suçlandığı için anti-viral ilaç da önerilir.

Masaj, aktif hareket egzersizleri, fizyoterapi yararlıdır.


BUGÜN Gazetesi    I    7 Şubat 2014

  • Yüz felcinde, soğuk hava, bazı hastalıklar, uçuk virüsü etkili oluyor...
Tarih 7.2.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş