Varisler yazın artar mı? Varis neden yazın veya sıcak havalarda belirginleşir, kötüleşir?

SICAK HAVA ve GÜNEŞİN VARİSE ETKİSİ NEDİR?

Güneşin ve sıcak havaların yoğun olduğu yaz mevsimi; varis hastaları için adeta kabus haline gelir. Güneş ile beraber ortaya çıkan aşırı sıcak havanın, toplardamar duvarları üzerindeki genişletici etkisi nedeniyle varisler belirginleşir. Toplardamarlar, değişken faktörlere bağlı olarak daralma ve genişleme imkanlarına sahiptirler ve depo görevi üstlenebilirler. Eğer venöz yetmezlik veya varis durumları mevcut ise; toplardamarların ısıya bağlı olarak genişlemeleri de ciddi boyutlarda olmaktadır. Bu nedenle, çoğu venöz yetmezlikli veya varisli kişi yaz mevsiminde yakınmalarının daha arttığını, bu damarların daha belirginleştiğinden şikayet eder.

Bu sebepten yaz aylarında bacaklarınızda şişme ve ödem gelişirse ilk olarak yapılması gereken bacaklarınızı yukarı kaldırmak ve soğuk su uygulamak etkili olacaktır. Yaz aylarında sabah ve akşam üstü soğuk deniz suyunda yüzme hem hareket hem de soğuk su etkisi şikayetlerini azaltmaktadır.

KILCAL DAMARLAR veya VARİSLERİN YAZ MEVSİMİNDE TEDAVİ EDİLMESİ DOĞRU MU?

Potansiyel olarak ciltte renk bırakan sklerozan maddenin, ultraviyolenin yüksek miktarda bulunduğu yaz mevsiminde uygulanması istenmeyen kozmetik sorunlara neden olabilir.

Gerek ameliyatsız yöntemler (köpük tedavisi, skleroterapi, radyo frekans) gerekse cerrahi yöntemler (stripping (klasik cerrahi), EVLA (endo venöz laser ablations), EVRFA (endovenöz radio frequnce ablations)) yılın her döneminde güvenle ve mevsimsel sorun yaşanmadan yapılabilir. Kılcal damar çatlaması tedavisinde kullanılan lazer sonrası direk güneş önerilmez, güneşe çıkılacaksa güneş koruyucu kremler önerilir ama güneş var diye tedaviye ara verilmez veya ertelenmez.

YAZIN VARİS TEDAVİSİ ve VARİS ÇORABI KULLANIMI

Skleroterapi, mikro skleroterapi, köpük tedavisi sonrası çok seyrek de olsa lekelenme olabilmektedir. Bu lekelenmelerin güneş ışınları veya mevsimle ilişkisi çok azdır daha çok kişisel cevaptır ve uzun sürse de kendiliğinden düzelir. Benzer olarak, endovenöz tedavilerin uygulanması; hemen hepsinde işlem sonrasında 4 – 6 hafta kullanımı önerilen varis çorabı uygulaması da sıcak havalara bağlı olarak kullanılabilirlik oranlarının düşük olması nedeniyle yaz mevsiminde tercih edilmemektedir. Ancak gerekli ise önlemleri alarak tedavi uygulanabilir.

Yazın varis çorabı giyilmesi bir çok insan için sıkıntı yaratabilir çünkü pek çok varis çorabının ana maddesi polyamide’dir. Bu nedenle terleme ve hassas ciltlerde tahriş yapabilir ve yazın varis çorabı kullanımı zorlaşır .Yaz aylarında giyilmesi en rahat çoraplar %100 pamuklu çoraplardır. Hastalar yaz ayları ve kış ayında giymek üzere iki ayrı varis çorabı kullanmaları önerilebilir.

Tarih 16.5.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler