İşte yazın en çok başımıza gelen kazalar ve alınması gereken önlemler...

Yaz Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?1- Güneş çarpması: Bir anda başlayan baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, halsizlik ile kendini gösterir.  Böyle bir durumda hemen gölge ve serin bir bölgeye geçmeli, bol sıvı almalısınız. Tansiyon düşüklüğü olursa ayakları kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dolaşımı hızlandırmak da etkili olacaktır. Ayrıca çocuklarınızı saat 10.00-15.00 arasında güneşlendirmeyin.

2- Güneş yanığı: Güneşin ısısının en fazla olduğu saatlerde güneşlenmek deride yanıklara sebep olabilir. Güneş yanıkları genellikle yüzeysel yanıklardır yani birinci derece yanıklardır. Eğer böyle bir yanık oluştuysa yanık olan bölümü soğuk suyla soğutun, ağrı kesici alın veya deriyi yenileyici içerisinde Avit ve çinko içeren kremler kullanın. Genellikle 48 saat içerisinde yanıklar kendiliğinden iyileşir eğer düzelmezse veya yanıklar kızarık ve içi su dolu kesecikler gelişirse en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Yaz Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?3-Düşme, çarpma, burkulma: Çocuklar parkta veya deniz kenarında koşup oynarken sık sık düşerler. Böyle durumlarda öncelikle ciltte bir sıyrık, açık yara varsa sabunlu suyla ve antiseptik solüsyonla temizlenip oranın enfeksiyon kapması önlenmelidir. Şişlik ve morluk varsa soğuk buz torbasıyla soğuk kompres yapılmalı ve o bölge hareket ettirilmemelidir. Gerekiyorsa ağrı kesici verilebilir. Eğer yaralanan bölgede şişlik oluşuyorsa en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

4-Suda boğulma: Boğulma gibi acil bir durum olursa yetkili kurtarma görevlisini ya da acil yardım ekibini çağırmak, daha sonra hastanın ağzındaki suyu boşaltmak için başını yan çevirmek, daha sonra genel durum muayenesi yani solunum, bilgi sahibi bir kişi tarafından dolaşım muayenesi yapılarak temel yaşam desteği uygulamak (kalp masajı ya da suni solunum) gerekir.

Yaz Kazalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?5- Böcek sokması: Genelde hafif sokulan bölgede kızarıklık, şişlik, kaşıntı oluşur. O bölgeye soğuk uygulama yapılabilir, kaşıntıyı almak için krem kullanılabilir eğer çok fazla kaşıntı oluyorsa ağızdan ilaç (antihistaminik) alınabilir. Bazen böcek sokmasında ürtiker veya anafilaktik şok olabilir böyle bir durumda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

6- Zehirlenme: Özellikle doğu kırsallarında çok görülen yörenin kendine özgü otlarından çocuklarınızı uzak tutun. Bilmediğiniz herhangi bir ot veya mantarı yedirmeyin.

Eğer yediyse çocukta ani başlayan bilinç bulanıklığı, kusma, tüm vücutta hareketsizlik, göz bebeklerinde büyüme veya küçülme gözlenebilir. Böyle bir durum gözlenirse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Aynı şekilde yaz aylarında iyi yıkanmayan sebze ve meyve tüketilmesi ishal kusma yapabilir, bu durumda bol sıvı tüketmek gerekir. Eğer ishal ve kusma daha çok artıyorsa hastayı halsiz bırakıyorsa veya beraberinde ateş yapıyorsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.


SÖZCÜ Gazetesi / 12 Temmuz 2018

  • İşte yazın en çok başımıza gelen kazalar ve alınması gereken önlemler...
Tarih 12.7.2018 editor@florence.com
Paylaş