Yaz aylarında sıcaklarla gelen fazla terleme ve bulunulan ortamlarda hijyen koşullarındaki olumsuzluklar, jinekolojik problemlere yol açabiliyor. Böyle olunca yaşanması muhtemel sağlık sorunları için gerekli önlemleri almak konusu da son derece önem kazanıyor.

Yaz Aylarında Jinekolojik SorunlarVajinada doğal ve yararlı bakterilerin yanı sıra, uygun şartları bulduğu an baskın hale gelerek sağlık sorunlarına neden olabilen zararlı bakteriler de bulunuyor. Bu kötü bakterileri harekete geçiren şartlar ise aşırı sıcak, terleme ve nem oluyor. Bu tip sıkıntılar deniz ve havuz gibi alışkanlıkların hayatımıza girmesiyle yazın daha yoğun yaşanıyor. Mantar hücreleri ya da bakterilerin aşırı üremesi sonucu ortaya çıkan vajinal enfeksiyonlar ise genelde kaşıntı, yanma, rahatsızlık hissi, kızarıklık ve akıntı ile belirti veriyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu, sorunsuz bir yaz dönemi için neler yapmamız gerektiği konusundaki önerilerini anlattı.

Islak mayo problemi

Yazları keyfimizi kaçıran durumlardan belki de en çok rastlanan enfeksiyonlar oluyor ve enfeksiyonların tatilcilerde daha sık rastlanmasının çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu anlamda özellikle idrar yolları enfeksiyonları konusunda en önemli tehditlerden biri havuz ve denizlerden alınan mikroplar oluyor. Temizliği konusunda şüpheli sularda yüzmekten kaçınmak bu tehditlerle başa çıkmada uygulayabileceğimiz ilk ve en basit korunma yöntemlerinden biriyken, ikinci önemli konu ise ıslak mayo ile kalmamak oluyor. Mayo kumaşları suyu fazla tutmamaları nedeniyle sentetik madde içeren kumaşlardan seçiliyorlar. Deniz ve havuz gibi ortamlardaki olumsuz koşullarla birlikte mayolara bulaşan mikroplar ise güneşin etkisi ile çoğalıp, idrar yollarına doğru girerek enfeksiyon yaratabiliyorlar.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Yaz Aylarında Jinekolojik SorunlarYaz dönemlerinde yaşanan sıkıntılardan bir diğeri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar oluyor. Tatilin verdiği rehavet ve heyecanla alınması gereken önlemleri dikkate almamak, baş ağrıtıcı durumlara sebebiyet verebiliyor.

Ülkemizde de dünya ile orantılı olarak genital siğil hastalığı gitgide yaygınlaşıyor ve özellikle cildin daha nemli olduğu sıcak aylarda bulaşma riski artıyor.

Bu sebeple özellikle yaz dönemlerinde ilişki sırasında gerekli önlemleri almak konusu iki kat önemli hale geliyor.

Vajinada oluşan kaşıntılar

Kalabalık havuzlarda mantar ve parazitler kolayca bulaşabiliyor. Havuzdan gelen mantar ise vajinada kaşıntı şikayetine yol açıyor. Bu şikayetlerin çoğu havuzun klorlanmasıyla önlenebiliyor ancak yine de bazı mikroplar yok olmuyor çünkü klorun mikroorganizmaları yok etmesi zaman alıyor. Tabii risk, klorlu havuzlarda da belli ölçüde devam ediyor. Havuzdan çıktıktan hemen sonra alman duş ve antibakteriyel sabunlar kullanmak ise enfeksiyonlarla mücadelede vajinada oluşan kaşıntıları önlemek için ideal oluyor.

COSMOPOLITAN Dergisi / 1 Eylül 2018

  • Yaz aylarında sıcaklarla gelen fazla terleme ve bulunulan ortamlarda hijyen koşullarındaki olumsuzluklar, jinekolojik problemlere yol açabiliyor. Böyle olunca yaşanması muhtemel sağlık sorunları için gerekli  önlemleri almak konusu da son derece önem kazanıyor.
Tarih 1.9.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş