Prof. Dr. Gülçin Gülşen, yaşlanmaya bağlı sırt ağrılarının tedavisi hakkında bilgi verdi...

Yaşlanmaya bağlı sırt ve boyun ağrılarını, sadece genetik özelliklere bağlamaktan kaçınarak, yaşam şeklini, kötü beslenme, stres, spor ve kötü duruş açısından gözden geçirmek gerekir.

Her insan birbirinden farklıdır. Her birimiz farklı bir hayat yaşarız. Ortak yönümüz ise, bir gün yaşlanacağımızdır. O gün için, bütün vücudumuzu taşıyan omurgamızı güçlü tutarak, formda kalarak, özellikle sırt-boyun kaslarımıza fayda sağlayan temel şeyleri ihmal etmemeliyiz.

Yaşlanan insan vücudu daha kırılgan hale gelir. Kemik yapısı ve yumuşak bağ dokusu daha kuru ve ince bir hal alır. Bu yaş grubu hastalarda, bel ve boyun ağrısı şikayeti sıklıkla görülür. Temel omurga disklerinin aşınması, şişkin ya da fıtıklaşmış disk, spinal artrit, spinal stenoz, faset sendromu, ankiloz spondilit problemleri ortaya çıkabilir.

Ağrı, vücudun bize verdiği sinyaldir

Sırt ağrısı başta olmak üzere şiddetli olmayan ağrılar vücudun bize verdiği bir sinyaldir. Ağrılar farklı sebeplerden kendini gösterebilir.

Vücudun bir rahatsızlığa olan ilk tepkisi olan ağrılar, donuk, genel, keskin, periyodik veya aralıksız olabilir. Özellikle de bel ve boyun ağrılarında sertlik, uyuşukluk, spazmlar veya karıncalanma şeklinde karşılaşabilirsiniz. Sinirler etkilenir, özellikle bel ağrısı ya da boyun ağrısı bacaklar başka bir organımızda veya vücudun tamamında bir hastalığın belirtisi olabilir. Dayanılmaz hissedilen bel ağrısı ya da boyun ağrısı için mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Ağrının, hayat konforunu etkilememesi için, destekleyici olarak, doğada yürüyüş veya temiz havada solunum egzersizleri yapılması, fiziksel ve ruhsal fayda sağlar. Doğada yaşa uygun spor hareketlerinin bir faydasının da, sinir baskıları sonucu bacaklarda ortaya çıkan uyuşma ya da karıncalanmaları yok etmesi olduğu bilinmelidir. Bu tür ağrıları yaşamamak için düzenli uykuyu gözardı etmemek gerekir.

Yaşlılık gelmeden tedbir alınmalı

Bel ve boyun kemiği yapısında, yaşlılığın getirdiği etkileri azaltmak için, yıllar içinde yapabileceğimiz çok şey vardır. Kötü beslenme, stres, spor eksikliği ve kötü duruş özellikle bel ve boyun ağrılarını tetikleyen temel faktörlerdir. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak, zararlı etkilerden korunmak, tamamen kişinin kendi elindedir.

Tarih 4.1.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler