Yüze kırışıklık önleyici, nemlendirici kremler sürerek bakım uygulanıyor, ancak eller eller ihmal mi ediliyor?

Yüzümüze kırışıklık önleyici kremler, nemlendirici kremler sürüp, bakımlar uygularız fakat ellerimizi ihmal ederiz. Oysa çok ince olan el cildimiz daha çabuk yıpranıp kırışır.

 

Şişli Florence Nightingale uzmanlarından Doç. Dr. Zahide Eriş Eken,  yaşımızı ele veren ellerin bakım önerilerini şöyle sıraladı:

 

1. Temizlik malzemelerine dikkat: Ellerinizi sürekli yıkamak ve temizlik malzemeleri içinde kullanılan kimyasallar ellerin kurumasına ve cildin hasarlanmasına yol açar. Koruyucu eldiven kullanmaya özen gösterin.

 

2. Kış aylarında eldiven: Soğuk hava ve rüzgar sürekli ellerimizin kurumasına, çatlamasına sebep olur. Dışarıda eldiven kullanmak gerekir.

 

3. Her şeyin başı hijyen: Özellikle kış aylarında ellerin yıkanmasıyla nem hızla azalır. Yıkamadan sonra ellere günde en az üç sefer nemlendirici krem kullanmak kurumayı önler.

 

4. Doğru nemlendiriciyi seçmek önemli: Yağ bazlı nemlendiriciler ellerin nemlendirilmesinde daha uygun olacaktır. Ayrıca cildin daha canlı görünmesi için meyve asitleri ve vitamin içerikli nemlendiricileri deneyin.

 

5. El masajı uygulayın: Nemlendiricinizi kullanırken ellere, tırnak kenarlarına masaj yaparak yavaş hareketlerle sürmek nemlendirmede daha etkilidir.

 

6. Güneşten korumaya özen gösterin: Güneş ışınları zamanla ellerin üzerinde leke ve çil oluşumuna yol açar ve ellerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Ellerinize de güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Veya en az 15 faktörlü bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Lekeler için dermatoloğunuza başvurun.

 

7. Ölü hücrelerden arındırın: Yumuşak hareketlerle ve bir avuç toz şekerle el sırtlarına masaj yapm. Bu işlem ölü hücreleri uzaklaştırır, kan dolaşımını hızlandırır ve el derisinin daha canlı görünmesine sebep olur.

 

8. Tırnakları kuruluktan koruyun: Tırnak kenarlarını masaj yaparak nemlendirmek gerekir. Tırnak cilasının uzun süre tırnakta kalması ve aseton kullanımı tırnakların sararmasına yol açabilir.

 

9. Limon suyunun gücü: Tırnaklara limon suyuyla masaj yapın. Meyve asitleri tırnakların parlaklığınızı korumasını sağlayabilir. Ayrıca günlük 2,5 mg biotin takviyesi tırnakların daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar.


10. Beslenmenin önemini unutmayın: Birçok yiyecek biotin içerir fakat en çok biotin içeren yiyecekler ekmek mayası, hardal tozu, yerfıstığı, fındık, ay çekirdeği, tavuk ve sığır ciğeri, yumurta ve bademdir. Tırnak kenarlarımızdaki kuruluk ve deri soyulmalarına da yine yağ bazlı nemlendiricilerle veya saf vazelinle masaj yapmak iyi gelecektir.


11. Kalsiyum desteği: Kalsiyum eksikliği tırnakları kırılgan ve kuru hale getirir. Vitamin B eksikliği tırnak yatağında hastalığa yol açabilir.

 

İŞTE DOĞAL REÇETELER


1 çay kaşığı limon suyu, gliserin ve 5 damla gül suyunu bir kapta karıştırın.

10 dakika bu karışımla masaj uygulayın. Gliserin ve küçük salatalık parçalarını karıştırıp ellerinize masaj yapabilirsiniz. Bu, el derisinin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca, zeytinyağı ve şekerle masaj yaparak ellerinizin nemli ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.SÖZCÜ Gazetesi  /  25 Şubat 2015

  • Yüze kırışıklık önleyici, nemlendirici kremler sürerek bakım uygulanıyor, ancak eller eller ihmal mi ediliyor?
Tarih 25.2.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş