Yağ yakımını kolaylaştırın...

İhtiyaç fazlası yenilen karbonhidrat (şeker) ve protein, trigliserid denen bir yağa dönüşüyor. Kilo vermeye çalıştığımızda da bunları yakmaya çalışıyoruz. Bu olaya oksidasyon deniyor. 10 kiloluk yağ kitlesi okside edildiğinde 8.4 kilo karbondioksit olarak akciğerden, 1.6 kilo ise idrarla su olarak atılıyor. Bunu sağlamak içinse 29 kilo oksijen solumak gerekiyor.

Hızlandırmanın yoluysa tabii ki egzersiz!

1 saatlik orta düzeyde egzersiz sırasında, nefes alıp vermeyle metabolizma hızınızı 7 kat arttırabildiğinizi biliyor muydunuz? İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Uzm. Dr. Özgür Şamilgil, bunun ancak tek bir formülle gerçekleşebileceğini belirtiyor: Doğru miktarda ve doğru besin tüketerek!

İnsülin direnciniz varsa

Depolamaya programlanmış hale gelmiş metabolizmanızı düzeltmeniz için saf şekerli kesin.Yağ yakmayı kolaylaştırmak için kortizol seviyesinin en yüksek olduğu sabah saatlerinde aç karına egzersiz yapın. Yani haftada 5 gün normal (erkek için 2500 kadın için 2000) kalorili, 2 gün çok düşük (erkek için 600, kadın için 500) kalorili besleniyorsunuz. Bu çok düşük kalorili 2 günün arasında 1 normal kalorili gün olması gerekiyor. Örnek: Çarşamba ve cuma çok düşük kalori diğer günler normal kalori alabilirsiniz.

Renklerine göre yağlar

Aslında metabolik özellikleri farklı beyaz ve kahverengi olmak üzere 2 tür yağ kitlemiz var. Beyaz yağ hücreleri daha ziyade yanmaya dirençli ve depolanmaya meyilli olduğundan obeziteyle ilişkili görülüyor. Bel çevresinde biriken beyaz yağın fazlalığı genellikle, kalp, karaciğer ve diğer karın iç organlarımızda biriken yağ miktarıyla doğru orantılı ve damar sertliğinin gelişimini kolaylaştırdığı düşünülüyor. Karın bölgesinde biriken yağ hücrelerinin vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücrelerinden farklı olarak, damar iç yüzeyinde tahribat yapıcı ve yağ birikimine neden olan zehirli maddeler salgıladığı saptanmış durumda. Kahverengi yağ hücreleri ise depolanmaktan çok, ısı üreterek enerjiyi yakma özelliğine sahipler.

Bazı kişilerde bu kahverengi yağ hücreleri daha fazla bulunduğundan, metabolik olarak kanda zararlı maddeler birikmesine neden olmuyor.


Akşam I 16 Ocak 2015

  • Yağ yakımını kolaylaştırın...
Tarih 16.1.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş