Gıda takviyeleri’nin amacı, yeterli miktarlarda tüketilemeyen besinlerin görevini üstlenmek.

C vitaminiyle ilgili olarak yaklaşık 80 yılda yapılmış 100 binden fazla çalışma bulunuyor. Soğuk algınlığını engelleme ve iyileşme süresini azaltmada hâlâ tartışmalı veriler olması bağışıklık sisteminin yapısının karmaşıklığına bağlanıyor. Bazı araştırmalar bölünmüş dozlarda günde en az 1000 mg veya üzeri alındığında etkili olabileceğini iddia ediyor.

Maraton koşusundan birkaç hafta önce bu dozlarda alınan C vitamininin maraton sonrası görülen soğuk algınlığı ataklarını yüzde 52 azalttığı görülüyor. Bazı araştırmalar bu vitaminin grip ve soğuk, algınlığına yakalanma olasılığını hafif azalttığı ve iyileşme süresini birkaç gün kısalttığına işaret ediyor. C vitamininin bağışıklık hücrelerinin mikropları yakalayıp içine hapsetme kabiliyetini yüzde 30 kadar artırdığını hastalığın riskini azalttığı da belirtiliyor.

Uzm.Dr Özgür Şamilgil, vitaminlerin kansere yol açıp açmayacağı konusunun halâ tartışmalı olduğunu söylüyor ve "Doktor kontrolünde aşırıya kaçmadan gıda ve takviye olarak vitamin alımı kanser riskinizi azaltırken, yetersiz veya aşırı tüketim riski artırabilir "diyor. Vücut tarafından gerektiğinde A vitaminine çevrilen Beta Karoten takviyesinin asbest tozuna maruz kalan ve sigara içen kişilerde, akciğer kanseri riskini artırabileceği belirtiliyor.

Beta Karoten takviyesinin kanser üzerine etkileri tam olarak bilinmemekle beraber, kadınlarda en tehlikeli cilt kanseri olan melanomu azalttığına dikkat çekiliyor. Düşük doz E vitamininin, prostat kanserini engelleyici etkisi bulunurken, yüksek dozda alımı riski artırabiliyor. E vitamini eksik bireylerde yapılacak takviyenin ise, karaciğer kanseri riskini azaltabileceği belirtiliyor.

Uygun miktarda alınan folik asit (vitamin B9) bazı kanserlerin gelişimini azaltırken fazla miktarda tüketimi prostat kanseri riskini artırabiliyor. Uygun dozda kan düzeyi takibiyle alman D vitamini, birçok kanser tipini engellese de yapılan bir çalışmaya göre bu vitaminin yüksek miktarda ve kalsiyum ile kombinasyonu prostat kanseri riskini artırabiliyor.

Bazı araştırmalara göre ortalama dozlarda alınan multivitamin, prostat kanseri riskini azaltıyor olsa da prostat kanserinden ölümleri azaltmıyor. 7 yıllık bir çalışma ise saldırgan türde (hızlı gelişen) meme kanseri bulunan kadınlardan multivitamin kullananlarda ölüm oranlarının daha düşük çıktığını gösteriyor.

Folat eksikliği olan kadınlarda düşük ağırlıklı ve sinir hasarlı bebek doğurma riski bulunuyor. Bebek ve çocuklarda folat yetersizliği büyümeyi yavaşlatıyor. Bu sorunda anemi de (kansızlık) oluşuyor. Bazı kişilerde ishal, iştah ve kilo kaybı meydana geliyor. Dilde ağrı, baş ağrısı, çarpıntı, unutkanlık ve davranış bozukluğu da sık karşılaşılan sorunlar arasında bulunuyor. Bu sorunda kanda "homosistein" yükseliyor.

A vitamini eksikliği olan kadınlarda; gece körlüğü, gözyaşı azalması ve kuru göz (Kseroftalmi), göz kornea tabakasında yara, enfeksiyonlara direncin azalması, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, nezle ve ishalin sık tekrarlanması gibi sorunlar meydana geliyor.

Vitamin eksikliğinde karşılaşılabilen sorunlar ; beriberi hastalığı, kabızlık, yorgunluk, unutkanlık ve iştah kaybı gibi görülüyor.İnsanlarda biotin eksikliğiyle nadir karşılaşılmakla beraber eksikliğinde saçlarda dökülme, seboreik dermatit, alopecia, cilt bozuklukları, depresyon, halsizlik, halüsinasyon (hayal görme), bacaklarda uyuşma ve karıncalanma görülüyor. vitamininin eksikliği kan hastalığı (kansızlık-anemi) yaptığı gibi sinir hücrelerinin görevlerini yapamamasına da neden oluyor.

B12 eksikliğinde kırmızı hücrelerde büyüme (makrositoz) ile karakterize anemi (kansızlık) görülüyor. Bu kişilerde ayrıca kanda LDH ve bilirubin yükselebileceği gibi bazen de lökosit ve trombosit sayısı düşebiliyor. Sinir sistemiyle ilgili olarak omurilik arka ve yan kısımlarında sinir hasarı ve buna bağlı özellikle bacaklarda "simetrik nöropati" denen hastalık gelişiyor.

Uyuşma ve ataksilerle (bacaklarda istemsiz atma) başlayan bu durum denge kaybıyla devam ediyor. İleri aşamada halsizlik, kaslarda kasılma hali, felç, idrar ve gaita kaçırma meydana gelebiliyor. B12 vitamini eksikliği olan kişilerde osteoporoz da (kemik erimesi) sık görülüyor. Bu sorunda ayrıca; yorgunluk, halsizlik, bulantı, kabızlık, gaz, iştah - kilo kaybı, kansızlık, yürümede zorluk, denge bozukluğu, unutkanlık, dilde ağrı, bacaklarda his kaybı ve uyuşma ile kulakta çınlama gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

 

Habertürk Gazetesi   I   01 Kasım 2015

  • Gıda takviyeleri’nin amacı, yeterli miktarlarda tüketilemeyen besinlerin görevini üstlenmek.
Tarih 1.11.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler