Türkiye’de de Yazıcıdan Organ Dönemi Başlıyor

Türkiye’de de Yazıcıdan Organ Dönemi Başlıyor

Dijital sağlık alanında çalışmaları bir sonraki aşamaya geçirmek isteyen Florence Nightingale Grubu, İngiltere’nin ünlü eğitim kurumlarından Warwick Üniversitesi ile işbirliği yapıyor.

Türkiye’de kök hücre 3D biyoyazıcı teknolojisi kullanarak organların üretilmesi için düğmeye basıldı.

15 Aralık 2017 günü dijital sağlık işbirliği ile ilgili olarak İstanbul Florence Nightingale Hastanesi konferans salonunda yapılan imza töreninde Warwick Manufacturing Group kurucusu ve başkanı Lord Bhattacharrya ve Grup Florence Nightingale Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sinan Aran işbirliği niyet protokolünü karşılıklı olarak imzaladı.

Törenden sonra konuşan Lord Bhattacharrya tıpta büyük veriden başlayıp yapay zekaya uzanan bir vizyon olduğunu dile getirdi. Yapay zekanın yakın zamanda sağlıkta yoğun bir şekilde yer almasını beklediklerini belirtti.

Dr. Sinan Aran ise tıbbın yöneldiği noktada kök hücrelerle ilgili çalışmaların ve klinik uygulamaların önemli yeniliklere yol açacağını ifade etti. 3D biyoyazıcı teknolojisinin geliştirilmesiyle kişinin kendi kök hücrelerinden üretilmiş yeni organların hasta organların tedavisinde kullanılmasının çok uzak olmadığını söyledi.

VATAN Gazetesi   /   19 Aralık 2017

Tarih 21.12.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler