Euromicro 2016 Kongresinde konuşan Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı şekilde yapılabildiğini vurguladı.

32 ülkeden 450 uzmanın katılımıyla Antalya’da yapılan Euromicro 2016 Kongresine mikrocerrahi konusunda dünyanın en önemli isimleri katıldı. 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkiye’nin her ilinde mikrocerrahi alanında uzman ekiplerin olması gerektiğine değinerek, vakıf olarak her yıl genç cerrahları temel mikrocerrahi eğitimi almaları için yurtiçi ve yurtdışı mikrocerrahi eğitim kurslarına gönderdiklerini belirtti. Aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hizmet veren sağlık ve eğitim merkezlerine ekipman desteği verdiklerini belirten Işık, mikrocerrahi alanında yapılacak tüm proje ve geliştirme çalışmalarına da destek vermekten memnuniyet duyacaklarının altını çizdi. 

“Dünyanın bir çok noktasından Türkiye'ye geliyorlar”

“Türkiye’de Mikrocerrahi’nin Başlangıcı ve Gelişimi” ile ilgili bir sunum yapan, vakfın Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Florence Nightingale Hastanesi El Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı olarak yapılabildiğini vurguladı. 

Türkiye’de son 36 yıldan bu yana kopan yüzlerce uzvun tekrar yerine takıldığını, serbest doku nakillerinin yapıldığını, dünyadakiler ile eş zamanlı olarak kol nakli, yüz nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Özkan, önümüzdeki 5 yıl içinde bu uygulamaların daha da artacağını söyledi.

Hasarlı sinirler "Sinir transferi" ile onarılacak!

Oturumlarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi de, hasarlı kol sinirlerinin onarımları oldu. Mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yapılan sinir transferlerinin, hasarlı sinir onarım sonuçlarını olumlu etkilediği hususunda bilimsel görüşler paylaşıldı.


NTV Haber  /  30 Nisan 2016

Tarih 30.4.2016 editor@florence.com
Paylaş