Uzun yıllar çocuk sahibi olamamasına rağmen doktora başvurmayan çiftler var.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal, tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışları anlattı.

Tüp bebek tedavisinde birçok yanlış bilgi veya inanış olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle uzun yıllar çocuk sahibi olamamasına rağmen doktora başvurmayan çiftler var. Doktorun tüp bebek tedavisi önermesini duyar duymaz doktor değiştiren çiftler var. Çünkü birçok yanlış bilgiye maruz kalmışlar.

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon ile oluşan gebelik, doğal bir gebelik. Biz yumurtanın döllenmesini laboratuvarda sağlayıp kadının rahim boşluğuna bırakıyoruz. Eğer sağlıklı bir rahim içi ortam varsa, embriyo sağlıklı ise, gebelik oluşuyor ve ilerliyor.

Tedavide kullanılan ilaçlar yani hormonlar kanser riskini artıyor mu?

Bu inanış ve korku da oldukça yüksek oranda karşımıza çıkmaktadır. Bu ilaçlara bağlı yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi kanserler özellikle incelenmiş ve herhangi bir risk artışı görülmemiştir.

Tüpte döllenmiş yumurtaya dış ortamdan gelen embriyoya zarar veren herhangi bir şey var mı?

Çocukta sakatlık ya da anormalliklere sebep olur mu?

Özellikle spermin yumurta içine enjekte edildiği mikroenjeksiyon yöntemi ile embriyoda oluşabilecek kromozomal hasarlar doğan çocukta anomali artışına sebep olabilir mi diye uzun yıllardır tıbbi veriler irdeleniyor ve herhangi bir anomalide artış saptanmamıştır. Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin sayısı dünyada 5 milyonu geçmiştir.

Belçika' da ilk mikroenjeksiyonun yapıldığı tarih ise 1992'dir yani 20 yılı geçen bir süredir mikroenjeksiyon tedavisi ile bebekler doğmaktadır. Yeni doğan bebeklerde anomali oranı tedavisiz oluşan gebeliklerdeki gibidir, yani % 3-4 aralığındadır.

Başarı şansı ilk denemede düşük mü? Sonra artıyor mu?


Güzel embriyo elde edildiğinde ve iyi hasta yönetimi ile gebelik şansı ilk deneme ve sonraki denemede aynıdır. Ama embriyo kalitesi, laboratuvar kalitesi, embriyoloğun mükemmel bir hazırlık yapması, rahim içi zarının durumu, mükemmel bir transfer olup olmadığı, kadın yaşı gibi birçok faktör bu oranı direkt olarak etkiler ve her denemede bunlar farklılık gösterebilir.

Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

Tüm üreme tıbbı uzmanlarının ortak kararına göre yeterli sayıda yumurta varsa ve iyi embriyo gelişebiliyorsa denemeye devam edilebilir. Beşinci, yedinci denemede gebe kalan hastalarımız var.

Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması erken menopoza girmeye sebep olabilir mi?

Bu kuşku da az olmayacak şekilde hastalarımızca taşınmaktadır. Herhangi bir sayısal azalma ya da tükenme olmuyor. Biz ilaç tedavisi ile o aya ait yumurta grubunu büyütüp onları topluyoruz. Toplam sayı içinde o ay elde edilen sayı anlamlı bir azalmaya sebep olmuyor.

İlaçlı ya da ilaçsız tedavi hangisi daha iyi?


Biz ilaçla uygun sayıda, hasta dostu denilen az enjeksiyonla, yan etkiye sebep olmadan yumurta elde etmeye çalışıyoruz. Bu şekilde doğal yolla tek yumurta elde etmeye göre daha yüksek şansa sahip oluyoruz. Doğal olarak gelişen tek yumurtayı almayı ancak ilaçla da sadece bir yumurta elde ediyorsak tercih edip, kullandığımız bir seçenektir.

Habertürk

Tarih 15.4.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler