Embriyoskop, PGT ve yumurta dondurma, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde başarı şansını artırıyor. Prof. Dr. Bülent Baysal bu yöntemlerin ne zaman ve kimlere uygulandığını anlattı…

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Formülü Nedir?EMBRİYOSKOP nedir?

Son yıllarda uygulanan bir yöntem. Mikroenjeksiyon ile yumurtaya sperm enjekte edildikten sonra embriyolar inkübatör denen dolaplara yerleştirilir. Embriyoskop yumurtaları bu dolaplardan çıkarmadan dakika dakika izleme imkanı veren bir cihazdır. Embriyolar gelişmelerini değerlendirmek üzere dış ortama sık sık çıkarılmadığı için en az riskle uygun ortamda kalabiliyor. Gelişim hızlan sürekli izlenen embriyoların bilgisayarda kaydedilen görüntüleri uzman ekip tarafından izleniyor ve en iyi performansı gösteren bulunuyor. Bu da tüp bebek başarısını arttırıyor.

PGT YÖNTEMİ kimlere yapılır?

PGT yöntemi yani Preimplantasyon Genetik Tanı, daha önce genetik hastalıklar nedeniyle çocuklarını kaybetmiş, düşük yapmış birçok ailenin çocuk sahibi olmasına olanak sağlıyor. Bu teknikte, deneyimli bir embriyolog tarafından embriyoya zarar vermeden biyopsi yapılıyor. Böylece DNA dizilimleri bilinen genetik hastalıkların tanısı yapılabiliyor. Özellikle akraba evlilikleri ile artan oranda karşımıza çıkabilen kistik fibrozis, hemofili, talasemi, Sickle celi anemi, Myotonic distrofi, Gaucher, Tay sachs gibi tek gen hastalıklannın tanısı koyulabiliyor. Sonuçta genetik olarak en kaliteli olan embriyo seçilerek rahime yerleştiriliyor. İleri yaştaki kadınlar söz konusu olduğunda ise embriyonun normal görünümlü olmasına rağmen artmış kromozom anomali oranlan saptandığı biliniyor. Bu olgularda da PGT yapılması gebelik oranlarını artırabiliyor.

Hangi hastalar YUMURTA DONDURABİLİR?

Genç yaşlarda ve özellikle ailesini tamamlamamış veya çocuk sahibi olmamış bir kadın ya da erkeğin üreme hücreleri onkoloji tedavisi sırasında zarar görüyor. Dolayısıyla daha sonra kendi üreme hücreleri ile çocuk sahibi olma şansı kalmayabiliyor. Uygun hastalarda yumurta hücresi ve embriyo donduruluyor. Tedavisi tamamlanan ve onkoloji uzmanı tarafından gebelik izni verilen hastalara da embriyo transferleri yapılıyor. Bazı olgularda ise hastanın daha çabuk kemoterapiye başlayabilmesi için laparoskopi ile yumurtalık dokusu alınarak donduruluyor.

Dondurulmuş yumurta BEBEĞİN SAĞLIĞINI ETKİLİYOR MU?

Dondurulmuş embriyolar ile taze embriyolar kıyaslandığında anomali riskinde artış görülmüyor. Son yıllarda dünyada ve özellikle Amerika'daki bazı klinikler/yumurta toplanan ayda transfer etmek yerine tüm embriyoları donduruyor. Bu merkezler embriyoları 1-2 ay sonra transfer etmeyi tercih ediyor.

EMBRİYO DONDURMAK ne sağlıyor?

Embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan kaliteli embriyolar, ileriki uygulamalarda kullanılmak üzere donduruluyor. Embriyolar yeni dondurma metodu 'vitrifikasyon' ile hızlı şekilde dondurularak saklanıyor. Bu yöntemle embriyolar sağlıklı şekilde çözdürülüp gelecekte iyi gebelik oranları elde ediliyor. Yumurtalık uyarıcı ilaçlar, bazen yumurtalıkların aşırı uyarılmasına yol açabilir. Bu durumda embriyo transferi yapmak tabloyu daha da ağırlaştırabilir. Hasta böyle bir durumla karşı karşıyaysa embriyolar dondurulur, ortalama 2 ay sonra transfer yapılır. Dondurulmuş embriyoların kullanıldığı durumlarda ilaç kullanımı ve yumurta toplanması işlemi gerekmediğinden işlemin maddi-manevi yükü de azalır. Bu arada yumurta kanser tedavisi öncensinde de saklanabilir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız...

POSTA Gazetesi / 11 Şubat 2018

  • Embriyoskop, PGT ve yumurta dondurma, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde başarı şansını artırıyor. Prof. Dr. Bülent Baysal bu yöntemlerin ne zaman ve kimlere uygulandığını anlattı…
Tarih 11.2.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler