Balon yöntemi nedir? Bu yöntemin avantajları nelerdir? Balon yöntemi uygulaması ne kadar sürmektedir? Op. Dr. Erkan Aktan, kapalı olan sinüslerin balon yöntemiyle açılması hakkında bilgi verdi...

BALON YÖNTEMİ nedir? 

Tıbbi adı 'balon sinoplasti'dir. Tıpkı damar tıkanıklığında olduğu gibi dar alanların, kanalların balonla şişirilerek genişletilmesidir. 

Nasıl YAPILIR? 

Önce sinüsün içine tel bir katater yerleştirilir. Telin etrafına sarılı balon katateri, sinüse girdikten sonra şişirilir. Böylece kanal açılır, genişler. 

AVANTAJLARI nelerdir? 

Kanalın içi hasar görmez. Bu da daha sonra kanalın içinde yapışıklık, tıkanma ihtimalinin daha az olması anlamına gelir. Ayrıca anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta evine gönderilir. Ertesi gün işinin başına döner. 

İŞLEM ne kadar sürer? 

8 tane sinüs var. Kaçma işlem yapıldığına ve sinüs in durumuna göre değişir. Bazı sinüsler 5 dakika da bazıları 1 saatte biter. 

Hangi tip SİNÜZİTTE KULLANILIR? 

Etmoid (gözler arasındaki) sünisler hariç hepsine uygulanabiliyor. 

BİLGİSAYAR DESTEKLİ CERRAHI nedir? 

Navigasyonel cerrahi diye de bilinir. Daha önce ameliyat olmuş bir hastada emniyetli bir cerrahi yapmak için tercih edilir. Önceki ameliyatla sinüste zaten bir kazı olduğu için içerdeki dokulara herhangi bir zarar vermek istemiyiz. Bu nedenle balon yöntemine bir de navigasyon ekleriz. İşlem özete şöyle: Hastanın daha önceden çekilmiş ince kesitli bir tomografisi ile hastanın başına yerleştirilen navigasyon sisteminin bir parçası eşleştiriliyor. Böylece hastanın kafasında, burnunun içinde dokunduğunuz noktanın tam yerini 3 boyutlu olarak bilgisayar ekranında görebiliyoruz. Burun içinde bulunduğumuz yerin neresi olduğunu bildiğimiz için daha güvenle hareket ediyor, istediğimiz dokuyu alabiliyoruz. Rutinde her vakada kullanılmıyor. Birçok hasta daha basit tedavilerden fayda görüyor. 

İŞLEMDEN SONRAKİ SÜREÇ nasıldır? 

Hasta uyanma odasında gözleme alınır, uyanınca yatağına alınır. Tamamen ayıldıktan sonra yanındaki erişkinle eve gönderilir. İlk gece yanında birinin olması önemli. Evde baş hafif yukarda yatmalı. Bu ödemi ve kanamayı azaltır. Hasta ıkınma ve ağır kaldırmadan uzak durmalı.

KAPLICA mı DENİZ SUYU mu? 

Kaplıca tedavisinin sinüzitte yeri yok. Kaplıcalardaki sıcak su ve hijyenik olmayan ortamlar sinüslerde mantar gelişimine neden olabilir, hiçbir hastama tavsiye etmiyorum. Ama deniz çok faydalı. Yazın bol bol denize girmek hastayı çok rahatlatır. Elbette havuzdan da uzak durun. Kışın eczanelerde satılan deniz, okyanus suyu da işe yarayabilir. Bunları evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Yarım çay bardağı kaynatılıp soğutulmuş suya çay kaşığının ucuyla karbonat ve tuz ekleyin. Karıştırın ve burnunuza tatbik edin. dokuyu alabiliyoruz. Rutinde her vakada kullanılmıyor. Birçok hasta daha basit tedavilerden fayda görüyor. 


POSTA Gazetesi    /    17 Aralık 2018

  • Balon yöntemi nedir? Bu yöntemin avantajları nelerdir? Balon yöntemi uygulaması ne kadar sürmektedir? Op. Dr. Erkan Aktan, kapalı olan sinüslerin balon yöntemiyle açılması hakkında bilgi verdi...
Tarih 17.12.2018 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler